Powered by Smartsupp

Aké mlieko do čaju a ako pripraviť čaj s mliekom?

Pridávanie mlieka alebo smotany do čaju je bežnou praxou v mnohých kultúrach, najmä v západnej čajovej kultúre, ale aj v Indii a niektorých ďalších krajinách. Zvyčajne sa mlieko pridáva len do čierneho čaju, ale ľudia niekedy pridávajú mlieko aj do iných druhov čaju alebo bylinkového čaju.

Čo sa stane, keď do čaju pridáte mlieko?

Keď sa do čaju pridá mlieko, charakter čaju sa dramaticky zmení. Mlieko obsahuje pomerne veľa prírodných cukrov (100 ml plnotučného mlieka obsahuje približne 4 g cukru), takže pridaním mlieka sa čaj prirodzene mierne osladí, aj keď nepridáte žiadne ďalšie sladidlo.

V čaji sú tiež viazané triesloviny, ktoré sú zodpovedné za horkú chuť, sťahujúci pocit v ústach a tmavú farbu. Pridanie aj malého množstva mlieka má tendenciu výrazne znížiť horkosť a trpkosť čaju, čo je jeden z dôvodov, prečo ho ľudia pridávajú.

Zníženie horkosti a trpkosti pravdepodobne prispieva k sladkému pocitu viac ako samotný cukor.

Čaje vhodné na pridanie mlieka

Keďže mlieko výrazne mení charakter čaju, čaje, ktoré chutia najlepšie bez mlieka, pravdepodobne nie sú tie isté čaje, ktoré chutia najlepšie s mliekom. Mnohí znalci čaju odmietajú pridávanie mlieka do akéhokoľvek čaju a názory na to, ktoré čaje chutia najlepšie s mliekom, sa mierne líšia, ale objavujú sa určité jasné vzory.

Všeobecne platí, že silné, tmavé čierne čaje sú najlepšie s mliekom a zvyčajne sa považujú za raňajkové čaje. Patria sem čaje Assam, Cejlón, niektoré kenské a junianske čaje a niektoré ochutené čaje, ktoré sú ich základom, ako napríklad Earl Grey. Tieto čaje majú zvyčajne vysoký obsah trieslovín; čaje s nízkym obsahom trieslovín, ako napríklad Darjeeling first flush alebo Golden monkey, sa k mlieku zvyčajne nehodia.

Mlieko v zelenom čaji? Je to barbarstvo?

Pridávanie mlieka do zeleného čaju nie je také bežné ako v prípade čierneho čaju, najmä kvôli jemnejším a niekedy trávnatým chuťovým profilom, ktoré môže mlieko prekrývať alebo dokonca robiť horkými. Existujú však určité druhy zeleného čaju, ktoré môžu byť vhodnejšie na kombináciu s mliekom kvôli ich výraznejšej alebo krémovejšej chuti.

Matcha: Tento japonský mletý zelený čaj je pravdepodobne najznámejší pre svoju kombináciu s mliekom, ktorá je bežná v populárnych nápojoch, ako je matcha latte. Matcha má výraznú, bohatú chuť, ktorá dobre dopĺňa krémovú chuť mlieka.

Genmaicha: Tento japonský zelený čaj, ktorý kombinuje zelené čajové lístky s praženými ryžovými zrnami, má plnšie telo a orechový nádych, ktorý si môžete vychutnať aj s mliekom. Genmaicha s mliekom môže ponúknuť zaujímavú a príjemnú chuť.

Ak sa rozhodnete experimentovať s mliekom pri iných druhoch zeleného čaju, mali by ste si vyberať čaje s výraznejšími a zemitejšími chuťovými profilmi (ako napríklad Gunpowder), ktoré mlieko úplne neprevalcuje. Vždy je dobré začať s malým množstvom mlieka, aby ste lepšie pocítili, ako sa zmení chuť čaju.

Fermentovaný čaj pu-erh a mlieko

Čaj pu-erh, tradičný čínsky fermentovaný čaj, je známy svojou hlbokou zemitou chuťou a mnohými zdravotnými účinkami vrátane podpory trávenia a možného znižovania hladiny cholesterolu. Jeho jedinečný výrobný proces, ktorý zahŕňa fermentáciu a zrenie, má za následok silný, plný a v prípade kvalitných tried aj sladký chuťový profil. Vďaka týmto vlastnostiam sa pu-erh výrazne líši od bežných zelených alebo čiernych čajov a môže ovplyvniť jeho fungovanie v kombinácii s mliekom.

Tradične sa pu-erh pije samostatne bez akýchkoľvek prísad. Pridávanie mlieka do čaju pu-erh nie je bežnou praxou, čo môže mať niekoľko dôvodov. Pu-erh má silnú, ostrú arómu a chuť, ktorá môže byť v rozpore s mliekom. Mlieko môže prekryť alebo úplne zmeniť jemné nuansy, ktoré pu-erh ponúka, najmä v prípade starších a kvalitnejších odrôd, kde každý chuťový tón prináša časť zážitku z pitia.

To však neznamená, že pu-erh s mliekom je úplne nemysliteľný. Pre experimentálnejších milovníkov čaju, ktorí chcú pu-erh trochu zjemniť alebo mu dodať krémovú štruktúru, môže mlieko poslúžiť. Mlieko môže byť dobrým doplnkom najmä pre mladšie alebo menej kvalitné druhy čaju pu-erh, ktoré môžu mať ostrejšiu alebo drsnejšiu chuť. V takýchto prípadoch by krémovosť mlieka mohla dodať príjemný kontrast a zjemniť niektoré drsnejšie hrany čaju.

Ak sa rozhodnete experimentovať s čajom pu-erh a mliekom, začnite s malým množstvom mlieka, aby ste zistili, ako sa zmení chuť. Takto môžete zistiť, či je pre vás táto kombinácia prijateľná alebo dokonca príjemná. Dôležité je tiež zvoliť správny typ mlieka; plnotučné mlieko môže byť príliš dominantné, zatiaľ čo polotučné alebo rastlinné mlieko, napríklad mandľové alebo ovsené, môže ponúknuť jemnejší chuťový profil.

Hoci sa pu-erh tradične nespája s mliekom, neexistuje dôvod, prečo by táto kombinácia nemohla byť pre niektorých spotrebiteľov príjemná, najmä ak hľadajú nové spôsoby, ako si vychutnať tento bohatý a komplexný čaj. Ako pri každom gastronomickom experimentovaní, aj tu je kľúčom otvorenosť novým skúsenostiam a ochota objavovať nové chute.

Ako a kedy pridávať mlieko

O tom, kedy je vhodnejšie pridávať mlieko do čaju, sa vedú prekvapivo dlhé diskusie. Ak sa mlieko dostane do kontaktu s vriacou alebo takmer vriacou vodou, spôsobuje denaturáciu bielkovín, čo vedie k ich zrážaniu. To môže mať nepriaznivé účinky na chuť, vzhľad a pocit v ústach, ale keďže chuť je subjektívna, niektorí ľudia môžu v skutočnosti uprednostniť čaj, v ktorom sa mlieko zrazilo. Ďalším problémom pri pridávaní mlieka je, že mlieko počas lúhovania čaju môže znížiť teplotu lúhovania. Keďže väčšina čiernych čajov sa najlepšie lúhuje vo vriacej vode, môže to viesť k nekvalitnej šálke.

Guardian sa týmto problémom zaoberal a odporúča lúhovať čaj v kanvici a mlieko pridať neskôr po zaliatí do šálok, čím sa vyrieši problém s teplotou vody aj so zrážaním mlieka. Ďalším riešením by bolo použiť nálevku na šálky alebo čajník, čaj vylúhovať a potom pridať mlieko.

Má pridanie mlieka vplyv na zdravotné účinky čaju?

Zistilo sa, že čaj má množstvo zdraviu prospešných účinkov. Vedú sa diskusie o tom, či mlieko tieto priaznivé účinky narúša. Zistilo sa, že bielkoviny v mlieku sa viažu na antioxidanty v čaji, ale to môže len spomaliť, nie zastaviť vstrebávanie týchto všeobecne prospešných látok.

Vedecké dôkazy na túto tému nie sú jednoznačné a poukazujú na množstvo zložitých interakcií, ktoré nie sú dostatočne preskúmané. V jednej štúdii sa zistilo, že odstredené mlieko znižuje antioxidačnú kapacitu čaju viac ako plnotučné alebo nízkotučné mlieko; zdá sa, že prítomnosť tuku nejakým spôsobom sprostredkúva účinok mlieka na antioxidanty. Niektoré štúdie zistili, že mlieko viaže antioxidanty, ale štúdia skutočnej absorpcie v tele ukázala, že mlieko nemá žiadny vplyv na absorpciu antioxidantov.

Nepodarilo sa nám nájsť žiadny silný dôkaz, že mlieko má silný vplyv, či už pozitívny alebo negatívny, na zdravotné účinky čaju. Hlavnými dôvodmi, prečo sa vyhýbať pridávaniu mlieka do čaju, sú chuť, osobný vkus alebo vyhýbanie sa mlieku z diétnych dôvodov.

Smotana? Polovica a pol? Plnotučné, nízkotučné alebo odstredené mlieko?

Mlieko má rôzny obsah tuku. Typické plnotučné alebo "plnotučné" mlieko obsahuje približne 3,5-4 % mliečneho tuku. Mliekarenský priemysel z tohto mlieka oddeľuje tuk a vyrába celý rad výrobkov vrátane polotučného mlieka (10 - 18 %) a smotany (veľmi rôznorodá a v rôznych krajinách rôzne definovaná, zvyčajne 15 - 40 %). V chladných klimatických podmienkach sa častejšie používa smotana s vysokým obsahom mliečneho tuku.

Čoraz viac sa uprednostňujú plnotučné mliečne výrobky. Na základe týchto prevládajúcich dôkazov neodporúčame ľuďom, ktorí sa obávajú účinkov na zdravie, nízkotučné alebo odtučnené mlieko. Toto odporúčanie podporuje štúdia, ktorá zistila, že odstredené mlieko znižuje antioxidačnú kapacitu čaju výrazne viac ako plnotučné mlieko.

Odporúčané produkty4