Powered by Smartsupp

Ako pripraviť čaj oolong štýlom gong fu

Čaj oolong (polozelený čaj) je vhodný na čajový obrad. Má jasné organoleptické (chuťové a aromatické) vlastnosti, ktoré sa menia v procese lúhovania, od lúhovania po lúhovanie. Okrem zaujímavej a hlbokej chuti môžu mať staré oolongy aj mimoriadny účinok na telo - Číňania ho nazývajú Cha Qi (čajová energia). Preto sú oolongy veľmi obľúbené u začiatočníkov aj u čajových majstrov. Staršie oolongy vysokej kvality môžu mať značnú zberateľskú hodnotu.

Konečne ste sa rozhodli ochutnať dobrý oolong a pochopiť, čo je na ňom také úžasné, že o ňom čajoví majstri dokážu s nadšením a radosťou rozprávať celé hodiny. Na mnohých fotografiách a videách môžete vidieť čajových majstrov s rôznymi nástrojmi a čajovým príslušenstvom. Môžeme vás však ubezpečiť, že na prvé zoznámenie, dokonca aj s veľmi serióznym čajom, vám postačí minimálna súprava čajového náčinia. V žiadnom prípade netvrdíme, že ho máte variť chtiac-nechtiac. Môžeme vám však poskytnúť niekoľko jednoduchých tipov, ako si pripraviť dobrý oolong pomocou improvizovaných prostriedkov.

Na prípravu oolongu metódou lúhovania gongfu pre dve až tri osoby odporúčame 100-200 ml kanvičku (alebo o niečo väčšiu, napríklad 150 ml kanvičku yixing). Použijeme japonskú šiboridaši, pretože je to najpohodlnejší a najkomfortnejší prístroj s priemernou rýchlosťou odtoku. Môžete si vziať aj akúkoľvek keramickú alebo hlinenú kanvicu alebo gaiwan. Sklenené nádoby sa neodporúčajú, pretože nedržia teplo tak dobre ako keramické. Napríklad tmavé oolongy sa úplne neodhalia. Budete tiež potrebovať šálky, džbán (o tom neskôr) a misku na čajový odpad položenú na nejakom čajovom podnose. Predstierajme teda, že všetko máte, a pustime sa do toho.

Ak ešte nemáte špeciálny podnos na čaj, môžete si vziať veľkú misu a na jej dno postaviť čajovú kanvicu - pri lúhovaní zostane prebytočná voda na dne misy. Tento pomerne obľúbený spôsob podávania čaju gongfu sa nazýva "čajová miska". Pred nalitím čaju do šálok si pripravte kúsok látky na odstránenie vody zo dna kanvice.

Krok 1. Opláchnite a zohrejte čajovú kanvicu.

Nalejte vriacu vodu na čajovú kanvicu a do nej. Vodu nevylievajte hneď, nechajte kanvicu poriadne zohriať.

Niekoľko slov o kvalite vody. Radšej používame čo najjemnejšiu vodu, pretože príliš minerálna (tvrdá) voda spôsobuje, že chuť čaju je "bahnitá" kvôli jej mineralite alebo slanosti.

Krok 2. Opláchnite lístky.

Pri väčšine oolongov by sa teplota vody na lúhovanie mala blížiť k 100 °C. V prípade tenkých, mladých oolongov, ktoré sa svojimi vlastnosťami veľmi približujú zeleným čajom (ako napríklad Baozhong), však uprednostňujeme ochladenie vody na 85 - 90 °C. Zdá sa, že vriaca voda takéto čaje varí a ničí jemné zložky horných vrstiev chuti. S praxou získate cit pre správnu teplotu, ale pri prvých pokusoch možno budete potrebovať teplomer.

Vložte oolong v pomere 1 g suchého čaju na 20 ml vody. Objem nášho shibo je 120 ml, takže vezmeme 6 g čaju, čím získame 1,2 l nálevu pripraveného na pitie.

Najprv čaj zalejte vodou tak, aby voda pokrývala len čajový lístok. Potom kanvicu uzavrieme pokrievkou, obsah jemne pretrepeme a ihneď zalejeme vodou - čaj sme opláchli od prachu a čajový lístok sparili. Nezabudnite vypustiť každú kvapku tekutiny. Na výmenu čaju chahai je najlepší malý sklenený alebo keramický džbán. V skutočnosti je na pohodlné odkvapkávanie vhodné všetko, čo má rukoväť a výlevku.

Prečo potrebujeme výklenkovú nádobu, ako je džbán? Aby sa čaj neprevaril (čaj sa z nádoby vyleje rýchlo a isto) a aby sa zabezpečilo, že každá šálka dostane rovnakú hustotu čajového nálevu. Niektoré kanvice majú pomalý odtok a čaj sa v nich rýchlo lúhuje - džbán vyrovnáva silu nálevu. Preto sa tento kus čajového riadu v Číne nazýva Gōngdào bēi, čo znamená "šálka spravodlivosti" alebo dnes častejšie "džbán spravodlivosti". Môže sa tiež nazývať cháhǎi - v doslovnom preklade "more čaju".

Krok 3. Vypláchnite džbán a šálky.

Teraz tento nálev nalejte do šálok a po minúte ho vylejte do ľubovoľnej misky na čajový odpad. Nepite ho, ide o hygienický nálev. Týmto krokom sme džbán a šálky umyli a zohriali.

Prečo musíme džbán a šálky ohrievať? Predpokladá sa, že studené čajové náčinie odstraňuje časť arómy nálevu. Okrem toho umývame náčinie od stôp surovej vody. Počas čajového obradu nie je zvykom šetriť vodou; mala by voľne a ľahko prúdiť.

Krok 4: Príprava čaju.

Čajovú kanvicu naplníme horúcou vodou úplne po vrchnák. Tu je veľmi vhodné použiť termosku, aby sa voda udržala horúca počas celého obradu. Po 15-20 sekundách opatrne nalejte nálev do džbánu (chahai).

Teplota vody pre oolong by mala byť 85-90 °C.

Termoska vám pomôže udržať rovnakú teplotu počas celej doby.

Príprava čaju v štýle gong fu (viacnásobné namáčanie) si vyžaduje vysokú koncentráciu čajových lístkov v kanvici a pomerne rýchle scedenie. Preto je dôležité venovať pozornosť času lúhovania. Ak sa čaj na začiatku alebo uprostred lúhovania silne preleje, všetky nasledujúce lúhovania budú bez chuti - nálev stratí hustotu, objaví sa horkosť a trpkosť.

Na zachytenie pocitu správneho času lúhovania môžete použiť techniku troch nádychov (lúhujte, kým sa pomaly 3-krát nadýchnete a vydýchnete). Mimochodom, toto pravidlo vám pomôže uvoľniť sa a sústrediť sa na proces. Váš čajový obrad získa hĺbku a stane sa skutočnou meditáciou.

Krok 5. Podávajte a vychutnávajte.

Nalejte oolong do šálok a podeľte sa oň s priateľmi. Čaj je pripravený. Pite ho bez riedenia vodou.

Odporúča sa chvíľu počkať, kým vychladne na teplotu približne 50 °C. Oolong je obzvlášť dobrý, keď si nemusíte páliť pery - vtedy je pre vnímanie k dispozícii celá jeho chuť a vôňa. Pri pití čaju sa snažte jemne vydychovať nosom. Počúvajte pocity v nosohltane. Budete príjemne prekvapení.

Kroky 4 až 5 zopakujte aspoň sedemkrát. Dobré oolongy určite vydržia 7-10 lúhovania. Majte na pamäti, že chuť čaju sa skutočne prejaví až pri treťom lúhovani. Pri posledných niekoľkých cykloch môžete postupne predlžovať dobu lúhovania až na minútu.

Ak ste oolong začali lúhovať, dokončite ho celý - neprerušujte proces pitia čaju na dlhší čas. Ak kanvica a zohriate lístky v nej vychladnú, stratíte dobrú polovicu chuti oolongu a čaj by mohol začať chutiť horko. Nenechávajte oolong na druhý deň a nikdy nezrieďte včerajší čaj.

Niekoľko vysvetlení.

Odporúčania týkajúce sa teploty a času lúhovania nájdete v mnohých internetových zdrojoch. Najčastejšie sa odporúča 90-100 stupňov a 1-2 minúty. Tieto údaje sa vzťahujú na európsky (západný) štýl varenia. V tomto prípade je potrebné vziať 2-3 gramy čajových lístkov na 200-250 ml vody. Odporúčame však piť polozelený čaj (oolong) čínskym spôsobom, ako je opísané vyššie. Chuť čaju sa od lúhovania k lúhovaniu mení, tieto zmeny je zaujímavé sledovať a pozorovať. Miernou zmenou parametrov lúhovania (teplota vody, čas lúhovania) môžete dosiahnuť presnejšiu a vhodnejšiu chuť.

Odporúčané produkty4