Powered by Smartsupp

Ako pripraviť ibištekový čaj

Sýto karmínovo červený, neuveriteľne osviežujúci a trpký čaj, ktorý je radosť variť - ibištek je jedným z najobľúbenejších kvetinových čajov na svete. Hoci sa nazýva ibištekový čaj, nevyrába sa zo skutočných okvetných lístkov. Prečítajte si viac o ibištekovom čaji.

Čo je ibištekový čaj?

Ibiškový čaj je bylinný nálev z čerstvých alebo sušených ibištekových okvetných lístkov alebo stoniek. Hoci existuje mnoho odrôd ibišteka, na čaj sa najčastejšie používa ibištek sabdariffa s bielymi kvetmi a červeno sfarbeným kvetenstvom (kalichom). Kalich je vonkajšia časť kvetu, v ktorej sa nachádzajú okvetné lístky. Môže sa jesť surový, je k dispozícii osladený a je to najchutnejšia časť ibišteka plná prospešných látok - preto sa používa na prípravu čaju. Ibiškový čaj má veľmi jedinečnú chuť, intenzívne trpkú, ale mierne sladkú. Dokáže dodať hĺbku a intenzitu iným nápojom a chutí skvele aj s ľadom.

Ibišek sa zvyčajne pestuje v krajinách s miernym alebo horúcim podnebím. Ibištek sabdariffa, ktorý sa zvyčajne používa na výrobu čaju, pochádza z Afriky a Ázie. Iný názov tohto ibišteka je ružovka - bežne sa používa na označenie samotného nálevu. Ďalší ibištek používaný na výrobu čaju je Hibiscus rosa-sinensis.

Účinky ibištekového čaju

Čaj z ibišteka nielen výborne chutí, ale môže poskytnúť aj mnoho zdravotných výhod. Je bohatý na vitamín C, minerály, aminokyseliny a karotén. Obsahuje kyselinu citrónovú a jablčnú, antokyanín, fialové farbivo, ktoré je zároveň silným antioxidantom nachádzajúcim sa vo fialovom čaji.  Ďalšie polyfenoly v ibištekovom kvete sú hibiscitrin, gossypitrin a sabdaritrin.

Na čo je tento čaj dobrý?

Tradične sa ibištekový čaj používa na zmiernenie cukrovky, vysokého krvného tlaku, zníženie hladiny cholesterolu a pre jeho diuretický účinok. Vedecky podložené výhody ibištekového čaju sú nasledovné:

1. Antioxidačná aktivita

Pitie ibištekového čaju môže pomôcť posilniť imunitný systém. Ibištek je bohatý na antioxidanty a môže poskytovať aktivitu odstraňovania voľných radikálov a predchádzať oxidačnému stresu. Za antioxidačnú aktivitu sú zodpovedné predovšetkým antokyány, ktoré môžu pomôcť predchádzať mnohým ochoreniam, od rakoviny až po chronické zápaly.

2. Antimikrobiálna a antivírusová aktivita

Štúdie ukazujú, že ibištekový kalich môže mať antimikrobiálne vlastnosti a pomáha pri niektorých baktériách odolných voči mnohým antibiotikám, ako sú salmonela a E.coli. Môže tiež poskytovať antivírusovú aktivitu a liečbu chrípky typu A.

3. Protinádorová aktivita

Štúdie ukázali, že ibištek môže mať potenciál pri liečbe rakoviny, pretože má niečo, čo sa nazýva "selektívna toxicita". Môže mať schopnosť zabrániť mutáciám buniek a predchádzať rakovine. Iná štúdia naznačuje, že môže byť veľmi prospešný pri liečbe rakoviny prsníka, pretože dokáže rozpoznať a zničiť rakovinové bunky bez toho, aby ovplyvnil normálne zdravé bunky[ Protinádorová aktivita bola testovaná aj pri iných typoch rakoviny, ako je rakovina pečene a rakovina prostaty.

4. Pomáha pri chudnutí

Ibiškový čaj môže byť jedným z potenciálne najchutnejších pomocníkov pri chudnutí. Okrem toho pitie dvoch šálok ibištekového čaju denne môže pomôcť pri znižovaní krvného tlaku. Ibišek môže pomôcť znížiť zlý cholesterol, hladinu cukru v krvi a znížiť riziko srdcových ochorení.

5. Protizápalový účinok

Štúdie naznačujú, že niektoré druhy kvetov ibišteka môžu poskytovať protizápalový účinok pri akútnych zápaloch.

Obsah kofeínu

Kvety ibišteka a kalich neobsahujú kofeín. Sú pravdepodobne bezpečné pre všetky vekové skupiny. Vďaka nulovému obsahu kofeínu je čistý ibištekový čaj skvelý na akúkoľvek dennú či nočnú dobu a je ideálnym ľadovým čajom na popíjanie počas celého dňa. Zmesi ibištekového čaju s pravými čajmi, ako je zelený alebo čierny čaj, budú vždy obsahovať kofeín.

Ako pripraviť ibištekový čaj

Ibiškový čaj chutí vynikajúco, konzumuje sa horúci aj studený. Na prípravu šálky horúceho ibištekového čaju budete potrebovať sušené alebo čerstvé ibištekové kvety. Čerstvé kvety nemusia byť ľahko dostupné, preto sa na prípravu čaju používajú len zriedka. Sušené kvety sa ľahko používajú a môžu mať rôzne veľkosti "okvetných lístkov". Na jednu šálku vody použite približne 1 - 2 čajové lyžičky sušených kvetov. Priveďte čerstvú pramenitú vodu do varu a lúhujte lístky 5 až 10 minút. Sceďte a v prípade potreby pridajte med. Ak si chcete vychutnať ibištekový ľadový čaj, nechajte čaj po uvarení vychladnúť a podávajte ho s ľadom.

Recept na ibištekový čaj

Ibiškový čaj je obľúbený na celom svete a mnohé krajiny majú svoju vlastnú verziu horúceho alebo studeného ibištekového nápoja. Niektoré z nich sú Agua de jamaica v Mexiku, Zobo v Nigérii, Karkade v Egypte a Sorrel v Karibiku. Agua de jamaica je druh studeného ibištekového nápoja alebo agua fresca, ktorý sa vyrába z čistého sušeného ibištekového kvetu a podáva sa s ľadom. Môže sa však obohatiť škoricou, zázvorom alebo inými prísadami.

Ibištekový čaj sa však môže miešať s mnohými inými prísadami. Jeho trpká a sladká chuť sa dobre kombinuje s ešte silnejšími, aromatickejšími rastlinami. Náš obľúbený recept na ibištekový čaj je presiaknutý duchom, chuťou a farbami Stredomoria. Kombinuje dve ingrediencie, ktoré sa spolu používajú len zriedka, a je obohatený o niekoľko kvapiek bergamotovej pomarančovej šťavy. Nemáte bergamotový pomaranč? Nahraďte ho limetkovou šťavou.

Budete potrebovať:

  • Potrebujete: 1 vetvičku rozmarínu
  • 2 čajové lyžičky sušených kvetov ibišteka
  • ½ čajovej lyžičky bergamotovej pomarančovej šťavy
  • ľad
  • 1 šálku vriacej vody

Postup: 

  • Priveďte čerstvú pramenitú vodu do varu.
  • Čerstvú vetvičku rozmarínu umyte pod studenou vodou.
  • Rozmarín a ibištek vložte do šálky.
  • Pridajte horúcu vodu a nechajte 5 až 10 minút lúhovať.
  • Preceďte a vytlačte niekoľko kvapiek bergamotovej pomarančovej šťavy.
  • Vysoký pohár naplňte ľadom a zalejte čajom.

Potrebujete ďalší nápad? Nahraďte rozmarín okvetnými lístkami ruží alebo vyskúšajte vopred pripravenú ibištekovú čajovú zmes.

Odporúčané produkty3