Powered by Smartsupp

Čo je fukamushi sencha?

Fukamushi sencha alebo japonský hlboko sparený zelený čaj je obľúbený japonský zelený čaj známy svojou bohatou a sladkou chuťou.

Ako jeden z najnovších druhov japonského zeleného čaju je fukamushi sencha známy len od 60. rokov 20. storočia, keď bol v japonskom meste Šizuoka prvýkrát vyvinutý spôsob jeho výroby. A aj za taký krátky čas sa vraj chuť tohto zeleného čaju už odklonila od pôvodných šarží.

Ako sa vyrába čaj fukamushi sencha?

Ako hovorí príbeh, rodiskom hlboko namáčaného čaju sencha bola náhorná plošina Makinohara, neúrodné miesto, kde pestovanie čaju bolo zdĺhavým a namáhavým procesom. Čaj, ktorý nakoniec pochádzal z tejto oblasti, mal hrubšie lístky a výraznejšiu horkosť ako čaj pestovaný v horách, čo znamenalo, že chutil trochu horko a inak, ako boli pestovatelia čaju v tejto oblasti zvyknutí. 

Pestovatelia čaju zistili, že dlhšie naparovanie čajových lístkov ako pri tradičnom čaji sencha (štandardný japonský zelený čaj) vedie k menej horkému a chutnejšiemu čaju.

Tu sa dozviete, ako sa tento náhodný čajový vynález dostal zo začiatku do podoby dnes najčastejšie vyrábaného japonského čaju.

Po zbere sa čajové lístky sparia. Tým sa zastaví proces oxidácie, pri ktorom vzniká čierny čaj. Dĺžka naparovania je to, čo odlišuje normálny sencha od fukamushi sencha, ktorý sa môže naparovať až dvakrát dlhšie, 40-60 sekúnd.

Lístky potom prechádzajú chladením, lisovaním, rolovaním a sušením, aby sa znížila vlhkosť a zachovala čerstvosť.

Dodatočné tepelné pôsobenie počas dlhšieho parenia tiež o niečo viac rozkladá lístky čaju fukamushi sencha, takže čaj sa rýchlejšie lúhuje a má silnejšiu chuť ako bežný sencha.

Vďaka svojej chuti je sencha fukamushi najchutnejší zelený čaj.

Kľúčový krok, ktorým je dlhšie lúhovanie čaju sencha fukamushi, má niekoľko účinkov na jeho chuť, vďaka čomu je podľa môjho názoru a názoru väčšiny Japoncov najchutnejším zeleným čajom. 

Celkovo je chuť čaju fukamushi sencha menej horká, sladšia a výrazne listová.

Zlúčenina nazývaná pektín sa ľahšie rozpúšťa v pare, čo zvyšuje sladkosť.

Parným varením sa tiež mení chlorofyl v listoch, čím získavajú "zelenšiu", listovú chuť. Podľa mňa je táto chuť podobná zakalenej chuti čaju matcha a je menej vodová.

A napokon, ako už bolo spomenuté, dlhšie naparovanie tiež znižuje "horkosť" čaju. Trpkosť je skôr pocit ako chuť, ale môžete si ju predstaviť ako nepríjemný, horký, vysušujúci účinok v ústach.

Aké sú zdravotné výhody čaju fukamushi sencha?

So všetkými chuťovými zmenami sa zdravotný profil hlboko spareného zeleného čaju trochu mení.

Fukamushi sencha obsahuje niekoľko rovnakých živín ako iné zelené čaje, napríklad katechíny a aminokyseliny, ktoré podporujú rôzne zdravotné funkcie.

Keďže sú však lístky čaju fukamushi sencha viac zlomené ako ich menej naparovaní bratranci, naparovaním sa z nich získa viac živín, ako sú vláknina, vitamíny a minerály. Zvyčajne 70 - 80 % živín v čaji inak zostáva v čajových lístkoch.

Ako pripraviť čaj fukamushi sencha?

Kyusu je japonská čajová kanvica vhodná na jemnejšie zelené čaje, ako sú fukamushi sencha a gyokuro. Dobre poslúži aj táto 350 ml keramická čajová kanvica s jemným sitkom.

Ak ste ako ja a radi vynecháte námahu, aby ste získali dokonalú chuť čaju, potom je pre vás čaj fukamushi sencha varený za studena tou správnou voľbou. Je to preto, že lúhovanie za studena vám nedovolí čaj premočiť a tento proces v priebehu niekoľkých hodín extrahuje z čajových lístkov ešte viac kofeínu a živín. Ak chcete pripraviť čaj fukamushi sencha za studena, jednoducho nasypte niekoľko čajových lyžičiek čajových lístkov do vybranej fľaše a nechajte ju v chladničke niekoľko hodín alebo cez noc.

Na horúci nálev budete potrebovať špeciálnu čajovú kanvicu s jemným sitkom na zachytenie rozdrvených čajových lístkov. Čajová kanvica kyusu je ideálna pre jemnejšie čaje, ako sú fukamushi sencha a gyokuro.

Postup lúhovania:

  • Použite 200-250 ml horúcej vody s teplotou 70-80 °C a približne 2 čajové lyžičky čajových lístkov. 
  • Lúhujte 30 sekúnd. 
  • Dve čajové lyžičky sú takmer dvojnásobok množstva, ktoré by ste použili na akýkoľvek iný čaj, ale japonský zelený čaj sa môže lúhovať až trikrát (alebo skrátka viac, pokiaľ to dáva chuť), takže nakoniec získate oveľa viac čaju!