Polozelené čaje (oolong) - Tchaj-wan

Čiastočne oxidované, tzv. polozelené čaje sú v Číne veľmi obľúbené. V Českej republike si ešte len hľadá svojich priaznivcov, hoci ide o vynikajúci druh čaju. Oolongy (Wu-Long) sa niekedy označujú ako modrozelené čaje. Veľmi obľúbená čajovina na prípravu oolongov je Tie Guanyin - Železná bohyňa a Da Hong Pao - Veľký šarlátový plášť, ktoré odporúčam. Za vyskúšanie stojí aj tzv. mliečny oolong a všeobecne všetky oolongy z Taiwanu (Formosa).

Taiwanské polozelené čaje (wulongy)

Taiwanské polozelené čaje (wulongy)

Polozelené čaje z Taiwanu, známe aj ako oolongy, patria medzi najlepšie čaje na svete. Tieto čaje sú vysoko cenené pre svoju jedinečnú chuť, vôňu a kvalitu.

Čaj oolong je druh čaju, ktorý sa vyznačuje špecifickým spôsobom spracovania a stupňom oxidácie. Tieto čaje sa vyrábajú z časti oxidovaných a z časti neoxidovaných lístkov, čo im dodáva charakteristický vzhľad a chuť, ktoré sa líšia od iných druhov čaju, ako je zelený alebo čierny čaj.

Taiwan je známy ako jedna z najvýznamnejších krajín produkujúcich oolong vďaka svojmu podnebiu a vyspelým poľnohospodárskym postupom. Slovo Formosa, ktoré sa niekedy používa pre Taiwan, pochádza z portugalského výrazu pre "krásnu krajinu".

Na prípravu čaju oolong sa používajú len lístky najlepšej kvality, ktoré sa najprv sušia na slnku a potom sa krátko pražia. Lístky sa potom spracúvajú špeciálnym spôsobom, ktorý zahŕňa niekoľko fáz stočenia a sušenia. Tieto procesy spôsobujú, že listy oxidujú len čiastočne, vďaka čomu zostávajú svieže a zelené, ale zároveň získavajú jemnejšiu a komplexnejšiu chuť.