Polozelené čaje (oolong) - Velikost balení - 100 g
Čiastočne oxidované, tzv. polozelené čaje sú v Číne veľmi obľúbené. V Českej republike si ešte len hľadá svojich priaznivcov, hoci ide o vynikajúci druh čaju. Oolongy (Wu-Long) sa niekedy označujú ako modrozelené čaje. Veľmi obľúbená čajovina na prípravu oolongov je Tie Guanyin - Železná bohyňa a Da Hong Pao - Veľký šarlátový plášť, ktoré odporúčam. Za vyskúšanie stojí aj tzv. mliečny oolong a všeobecne všetky oolongy z Taiwanu (Formosa).
Doi Mae Salong Ruan Zhi Oolong No. 17
Qing Shuang King Tie Guanyin
Formosa Nantou Mi Xiang (Wuyi) Superior
Tanzánie Moshi Usambara Oolong
Kent - čaj z kávových listov
Formosa Meishan GABA Jin Xuan
Darjeeling Sungma Muscatel Oolong SF
Pomarančový oolong Royal Sunset
Vietnam Four Season Superior
Formosa Wenshan Baozhong
Formosa Ming Jian Hong Shui Dung Ti
Formosa Zhu Shan King Rose Jin Xuan
Kirishima Kanayamidori Pouchong
Jun Chiyabari Himalayan Oolong
Formosa Nantou Ming Jian GABA
Miyazaki Takachiho (Minamisayaka)
Huang Shan Pouchong
Shan Lin Xi Long Feng Xia Special
Formosa Nantou Dung Ti Special
Oolong s kvetmi pomaranča
Články
Taiwanské polozelené čaje (wulongy)
Polozelené čaje z Taiwanu, známe aj ako oolongy, patria medzi najlepšie čaje na svete. Tieto čaje sú vysoko cenené pre svoju jedinečnú chuť, vôňu a kvalitu.
Čaj oolong je druh čaju, ktorý sa vyznačuje špecifickým spôsobom spracovania a stupňom oxidácie. Tieto čaje sa vyrábajú z časti oxidovaných a z časti neoxidovaných lístkov, čo im dodáva charakteristický vzhľad a chuť, ktoré sa líšia od iných druhov čaju, ako je zelený alebo čierny čaj.
Taiwan je známy ako jedna z najvýznamnejších krajín produkujúcich oolong vďaka svojmu podnebiu a vyspelým poľnohospodárskym postupom. Slovo Formosa, ktoré sa niekedy používa pre Taiwan, pochádza z portugalského výrazu pre "krásnu krajinu".
Na prípravu čaju oolong sa používajú len lístky najlepšej kvality, ktoré sa najprv sušia na slnku a potom sa krátko pražia. Lístky sa potom spracúvajú špeciálnym spôsobom, ktorý zahŕňa niekoľko fáz stočenia a sušenia. Tieto procesy spôsobujú, že listy oxidujú len čiastočne, vďaka čomu zostávajú svieže a zelené, ale zároveň získavajú jemnejšiu a komplexnejšiu chuť.