2012 Da Ye Lincang Shu Pu-erh (Peacock)

8 do vernostného systému

Cena
44,59 EUR

Pôvod

Skladem
ks

Vysokokvalitný tmavý pu-erh, ktorý vydrží viacero nálevov. Pochádza z veľkolistej odrody čajovníka Da Ye v prefektúre Lincang. Zber sa uskutočnil na jar 2012, po fermentácii sa čaj lisoval v roku 2017 v provincii Yunnan, ktorá je známa výrobou čaju pu-erh.

Lisovaný do tvaru koláča s hmotnosťou približne 357 gramov.

Čo je to pu-erh?

Pu-erh je tmavý čaj pestovaný najmä v čínskej provincii Yunnan. Čaj sa zbiera z veľkolistej odrody čajovníka trikrát ročne (prvý jarný zber v apríli, letný zber v júli až auguste a jesenný zber v októbri). Čerstvé lístky sa nechajú zvädnúť, potom sa zohrievajú vo veľkých panviciach, po vysušení sa čaj fermentuje, najčastejšie 60 dní. Tmavý nálev má mierne zemitú chuť, vo vyšších triedach prevládajú jemnejšie sladkasté ovocné tóny.

Čaj Pu-erh alebo puer sa vyrába z listov rastliny Camellia sinensis. Spolu s bielym, zeleným, čiernym, žltým a oolong čajom patrí medzi šesť pravých čajov. Čajové lístky sa zbierajú od skorej jari do neskorého leta. Čajové rastliny sa pravidelne strihajú, aby sa podporil rast nových výhonkov.

Výroba čaju Pu-erh

Po zbere sa čajové lístky prevezú do továrne, ktorá sa zvyčajne nachádza na čajovej plantáži. Listy sa sušia, aby sa znížila ich vlhkosť.

Existujú dva druhy čaju pu-erh, surový (zelený, raw) a zrelý (tmavý, ripe), ktoré prechádzajú rôznymi výrobnými procesmi. Surový pu-erh prechádza prirodzeným procesom fermentácie, zatiaľ čo zrelý pu-erh sa dodatočne fermentuje. Surový pu-erh môže dozrievať viac ako 50 rokov; najlepší pu-erh zvyčajne začína získavať bohatú chuť po troch až štyroch rokoch.

Surové listy pu-erh sa pražia vo veľkom woku alebo kovovom koši, aby sa znížil obsah enzýmov, ktoré spôsobujú oxidáciu. Potom sa listy ručne zrolujú a vytvarujú. V tejto fáze sa lístky prirodzene oxidujú počas vopred určeného obdobia, ktoré určí skúsený čajový majster.

Zrelý pu-erh prechádza priemyselným procesom starnutia, ktorý urýchľuje čas oxidácie. Výsledkom je podobná chuť ako u pu-erhu, ktorý dozrieval roky, ale bez dlhého čakania. Zrelé lístky pu-erh sa sušia a potom sa ukladajú do veľkých hromád. Tieto hromady sa prikryjú mokrou látkou, ktorá podporuje tvorbu mikrobiálnych baktérií. Tieto mikróby spúšťajú proces oxidácie a uvoľňujú teplo. Keď listy dosiahnu určitú teplotu, hromady sa premiešajú, aby sa teplo a prospešné baktérie rozptýlili.

Po dosiahnutí požadovanej úrovne mikrobiálnej fermentácie sa listy prenesú do samostatnej miestnosti, kde sa úplne vysušia.  Potom sa listy lisujú do čajových tehličiek, koláčov alebo iných tvarov.

Ako chutí pu-erh?

Surový čaj pu-erh má zemitú a drevitú chuť. Kvalitný pu-erh má mierne sladkú chuť s jemným telom. Čím dlhšie surový pu-erh prirodzene dozrieva, tým je jeho chuť bohatšia a jemnejšia. Podobne ako kvalitné vína, aj tento čaj sa vekom zlepšuje.

Zrejúci pu-erh alebo umelo vyzretý pu-erh ponúka aj zemité a drevité arómy. Keďže proces oxidácie je o niečo rýchlejší, objavujú sa v ňom aj tóny korenistej chuti. Býva jemnejší a má plnšiu chuť.

Hlavní výrobcovia

Čaj Pu-erh sa vo veľkej miere vyrába v Číne. Najlepšie čaje pu-erh pochádzajú z provincie Yunnan, kde čajoví majstri po stáročia zdokonaľovali umenie výroby tohto čaju. Niektoré z najstarších tovární sa nachádzajú v okrese Menghai v najjužnejšom regióne provincie Yunnan.

Medzi ďalšie obľúbené čínske oblasti s čajom pu-erh patria Hunan, Jinggu Dai a Guangdong. Medzi najznámejšie továrne patria Xiaguan Tea Factory, Kunming Tea Factory a Changtai Tea Group. Tento čaj sa v menšej miere vyrába aj v Laose, Barme, na Taiwane, vo Vietname a Hongkongu.

Predpokladá sa, že najlepšie čaje pu-erh a najkvalitnejšie čaje pochádzajú zo šiestich veľkých čajových hôr, medzi ktoré patria Yiwu, Yibang, Manzhuan, Mangzhi, Gedeng a Yōulè. V regióne sa nachádza ďalších deväť hôr, z ktorých sa v poslednom čase vyrába čaj pu-erh.

Na 500-600 ml čaju pripravte 8-10 gramov. Vodu zalejte tesne pred bodom varu a nechajte lúhovať 3-5 minút. Nezabudnite vyskúšať druhý nálev.

pu-erh čaj tmavého typu

Príslušenstvo1

Alternatívne produkty5