Ajurvédska zmes Tulsi so zázvorom - Velikost balení: 500 g

5 do vernostného systému

Cena
29,13 EUR

Pôvod
ČR

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek)50 g100 g250 g500 g

Skladem
ks

Ajurvédska zmes plná zdravia, v ktorej hrá hlavnú úlohu indická bylina Tulsi (svätá bazalka).

Jasne oranžový nálev má príjemnú pomarančovú vôňu. V chuti sa spájajú korenisté tóny škorice, zázvoru, kardamónu s pomarančom a jablkom.

Zloženie: zelený rooibos, pomarančová kôra, kúsky jabĺk, kardamón, bylina tulsi 33 %, škorica, ružové korenie, kúsky zázvoru 8 %, prírodná aróma

Čo je to tulsi?

Keď sa v textoch opisujúcich tulsi často objavujú slová ako "boh", "bohyňa", "kráľ", "kráľovná", "božstvo", "svätý" a "božský", je jasné, že táto rastlina má určite zvláštnu históriu. V indickej kultúre sa používa ako náboženská a duchovná rastlina už viac ako 5 000 rokov, v západnej kultúre je tulsi (alebo svätá bazalka) novšia a často sa vyskytuje ako zložka bylinných prípravkov, tinktúr a esenciálnych olejov. Zo sušených listov tulsi sa dá pripraviť aj povzbudzujúci bylinný čaj.

Ako sa pestuje

Tulsi (Ocimum tenuiflorum alebo Ocimum sanctum) je všeobecne známa ako svätá bazalka. "Svätá" preto, lebo má historický náboženský a duchovný význam, a "bazalka" preto, lebo pochádza z tej istej čeľade vytrvalých bylín a kríkov ako bežná kuchynská bazalka. Tulsi patrí do čeľade aromatických kvitnúcich bylín Lamiaceae, kam patrí aj mäta, šalvia, oregano, rozmarín a levanduľa.

Tulsi pochádza z indického subkontinentu a darí sa jej vo vlhkom tropickom podnebí. V tropických oblastiach juhovýchodnej Ázie sa hojne pestuje a kultivuje. Rastie ako vzpriamený rozvetvený ker, ktorý môže dosiahnuť výšku až 60 cm a môže sa pochváliť chlpatými stonkami, voňavými fialovými alebo zelenými listami a malými bielymi až fialovými kvetmi, ktoré vyrastajú na koncoch konárov. Jeho listy sa pestujú, zbierajú a sušia na použitie v bylinných čajoch.

Legendy o Tulsi

Ako rastlina s náboženským a duchovným významom má tulsi bohatú históriu legiend, ktoré vysvetľujú, ako vznikla a prečo je uctievaná.

Podľa jednej z nich je rastlina pozemským stelesnením Lakšmí, bohyne bohatstva a hlavnej manželky hinduistického boha Višnua. Lakšmí bola jednou z troch Višnuových manželiek a pravdepodobne jeho najobľúbenejšou. Nasledovala žiarlivosť a ostatné dve manželky prekliali Lakšmí, aby sa narodila na zemi ako rastlina. Ostatné dve manželky, Ganga a Sarasvatí, sa potom navzájom prekliali, aby sa narodili na zemi ako rieky (Ganga a Sarasvatí). Višnu utešuje Lakšmí, že sa narodí na zemi ako rastlina tulsi, ale len jej časť zakorení na zemi ako rastlina a jej duch sa vráti, aby bol s ňou spojený.

Iná legenda spája tulsi so Samudra Manthanou, rozčerením vesmírneho oceánu bohmi a démonmi. Na konci bitky sa Dhanvantari, lekár bohov, víťazne vynorí z oceánu s elixírom nesmrteľnosti a ponúkne ho bohom. Hinduistický boh Višnu nad darom roní šťastné slzy, z ktorých prvá padla do elixíru a vyklíčila rastlina tulsi.

Ďalšia legenda považuje rastlinu tulsi za hraničný bod medzi nebom a zemou. Tradičná modlitba hovorí, že boh Brahma sídli v jej vetvách, všetky hinduistické pútnické centrá v jej koreňoch, rieka Ganga preteká jej koreňmi, všetky božstvá v listoch stonky a hinduistické písma v horných vetvách.

4-6 gramov na 300-400 ml vriacej vody, lúhujte 5 minút.

zelený rooibos, pomarančová kôra, kúsky jabĺk, kardamón, tulsi 33 %, škorica, ružové korenie, kúsky zázvoru 8%, prírodná aróma

Alternatívne produkty3