Ašvaganda je jednou zo základných bylín tradičnej indickej ajurvédy. Má široké využitie, najmä pri „slabostiach tela a mysle“.
Iné názvy: withania somnifera, ašvaganda, indický ženšen
Viac informácií o rastline ašvagandha
Ashwagandha, Withania somnifera, Withania snodar alebo indický ženšen sú všetko názvy pre viacročnú rastlinu z čeľade baklažánovitých, ktorá sa od nepamäti používa v tradičnej indickej liečebnej metóde známej ako ajurvéda.
Ašvaganda je polokrík dorastajúci do výšky jedného až dvoch metrov. Konáre sú pokryté jemnými sivastými chĺpkami a na vrchole majú vajcovité, špicaté listy. V dutinách konárov vyrastajú na krátkych stopkách zväzky malých žltozelených kvetov. Plodom je malá oranžová bobuľa s priemerom menej ako jeden centimeter, ukrytá v kalichu. Na liečebné účely sa používa koreň, ktorý sa suší a melie na prášok.
Ašvaganda sa prirodzene vyskytuje na teplých a suchých stanovištiach západnej pologule a je pomerne hojná - možno ju nájsť v Európe, Afrike a Ázii. V našich podmienkach sa pestuje pomerne ľahko, ale nie je schopná prežiť zimu.
Ašvaganda - „tá, čo vonia ako kone“
Sanskritský výraz ašvaganda znamená „tá, ktorá vonia koňmi“, čo vraj súvisí s tým, že kone kŕmené touto rastlinou boli vo všeobecnosti vitálnejšie, zdravšie a plné energie.
Použitie rastliny
Ašvaganda je vhodná na preventívne užívanie. Tradične sa z rozomletého a usušeného koreňa pripravuje odvar. Nápoj sa môže piť samostatne alebo napríklad s mliekom. Spočiatku má sladkú chuť, ktorá sa postupne mení na horkú až sťahujúcu. Odporúča sa preto kombinovať ho napríklad so zázvorom, medom alebo citrónom.
3-5 gramov koreňa mierne povarte v 300-400 ml vody aspoň 5 minút. Pite počas dňa. Ideálna je kombinácia s pupočníkom ázijským. Nevhodné pre deti do troch rokov, tehotné a dojčiace ženy.
sušený koreň vitánie