Powered by Smartsupp

Ceylon Kirkoswald Silver Needle - Velikost balení: 250 g

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5(1)Počet hviezdičiek je 5 z 5
Novinka
10 do vernostného systému

Cena
53,78 EUR

Pôvod

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek)50 g100 g250 g500 g
Neni skladem Sledovať dostupnosť

Vzácny biely čaj z odrody TRI 2043 s nezameniteľnou vôňou a chuťou, ktorá zvýrazňuje jemnosť bielych čajov so sladkými medovými a ovocnými stopami. viac

Panstvo Kirkoswald, pomenované podľa svojich zakladateľov Kirka a Oswalda, bolo založené v roku 1870 ako kávová plantáž. S výskytom kávovej hrdze sa potom preorientovali na pestovanie čaju. Vďaka priaznivým geografickým a klimatickým podmienkam sa Kirkoswald vyvinul na oceňovaný majetok vybavený najmodernejšími výrobnými zariadeniami. Pre túto Striebornú ihlu boli ručne zbierané a šetrne sušené na slnku len mladé púčiky odrody TRI 2043.

  • Chuť: ľahká, jemná, sladká, dlhotrvajúca
  • Čas namáčania 2 min.
  • Hmotnosť na liter 13 g
  • Teplota: 80-100 °C
  • Kultivar: biely čaj TRI 2043
  • Nadmorská výška 1190-1300 m n. m.
  • Pestovateľská oblasť Dimbula, Bogawantalawa
  • Obdobie zberu: marec

Strieborné ihlice a zlaté špičky

Silver Needles aj Golden Tips sú odrody čistého cejlónskeho bieleho čaju, ktoré pochádzajú z tej istej rastliny, Camelia sinensis. Tak ako pri všetkých pravých čajoch, ako sú biely, čierny, zelený a oolong čaj, rozdiel medzi Silver Needles a Golden Tips je spôsobený rozdielmi v metódach a technikách používaných na úpravu a spracovanie jemných surových púčikov.

Cejlónsky biely čaj sa vyrába zo špeciálnej odrody Camelia sinensis, ktorú Srílanský výskumný ústav čaju klasifikoval ako "TRI 2043". Táto špeciálna odroda bola objavená náhodou, keď sa prví cejlónski pestovatelia snažili vyvinúť kultivary, ktoré by boli prirodzene odolné voči chorobe, ktorá v tom čase ničila cejlónske kávové plantáže. Zistilo sa, že táto odroda, ktorá sa neskôr stala TRI 2043, vytvára púčiky s fialovým odtieňom a má výrazne viac vláskovitých štruktúr (trichómov) ako ostatné odrody.

Strieborné špičky/ihličky

Výsledkom týchto vlastností je krásny biely, strieborný čaj s ihličkami, keď sa jemné púčiky sušia pod tropickým horským slnkom; odtiaľ pochádza názov "Silver Tips/Silver Needles". Dôležitejšie však je, že krása a príťažlivosť tejto konkrétnej odrody čaju presahuje jej povrch. Zistilo sa, že Silver Tips má neuveriteľne aromatický, bledožltý nálev s nádychom medu a hrušky, ktorý je osviežujúci, ľahký a luxusný.

Premena striebra na zlato

Horliví a inovatívni pestovatelia, ktorí koncom 19. storočia objavili zázraky čaju Silver Tips a jedinečnú povahu bieleho ihličkového čaju produkovaného odrodou TRI 2043, hľadali spôsoby, ako zlepšiť vlastnosti a chuť tohto nového cejlónskeho pokladu.

Čoskoro zistili, že rosením jemných surových púčikov najjemnejšími stavovskými nálevmi počas ich sušenia pod tropickým horským slnkom sa získava zlatistý ihličkový čaj s ešte exotickejším vzhľadom a rafinovanejším chuťovým profilom a vôňou. Tak vznikol čaj Golden Tips/Golden Needles.

Procesom lúhovania sa do čaju pridávajú nepatrné množstvá trieslovín a ďalších zlúčenín, ktoré sú prirodzene prítomné v čiernom čaji, čím čaj získava očarujúci zlatistý vzhľad a krásnu svetlo jantárovú farbu s tónmi medu a borovice. Vďaka tomuto kroku má čaj Golden Tips aj jedinečnú zamatovú chuť v ústach.

Najčistejší a najprirodzenejší čaj

Čistý cejlónsky biely čaj je najčistejšou a najprirodzenejšou formou čaju, pretože prechádza najmenším množstvom spracovania, čím si zachováva svoju prirodzenú kvalitu. Vzácnosť, čistota a jedinečná chuť čajov Silver Tips a Golden Tips si v priebehu vekov získali legendárnu povesť a často sa za ne platia najvyššie ceny.

Koniec koncov, oddeľuje ich len jeden krok navyše v procese spracovania jemných púčikov po ich zbere. V prípade čaju Silver Tips sa ručne nazbierané púčiky nechávajú sušiť pod tropickým horským slnkom a pod dohľadom skúseného čajového majstra. Ide teda o najčistejšiu a najmenej spracovanú formu čaju.

Naopak, pri čaji Golden Tips je tento proces ešte o krok ďalej, pretože sa s láskou pripravuje v procese lúhovania s najjemnejšími zlatými nálevmi z pozemku, pričom sa vyhrievajú na slnku. Hoci je tento krok v zásade jednoduchý, ide o veľmi pracný a starostlivý proces, ktorý si vyžaduje roky skúseností, aby bol správne zvládnutý, vďaka čomu sú Golden Tips ešte vzácnejšie a často drahšie ako Silver Tips.

Odporúčam prípravu spôsobom kung-fu v dávke 5 gramov na 100 ml. Prípadne príprava vo viacerých šálkach v ohriatom 300-400 ml hrnci. Asi 7 g čaju zalejte 300-350 ml vody s teplotou 80-85 °C a lúhujte 2-3 minúty. Takto môžete pripraviť až 4 nálevy.

biely čaj z odrody TRI 2043

Alternatívne produkty5