Čaga je pomerne rozšírená huba, ktorá parazituje najmä na kmeňoch brezy. Má bohatú tradíciu v čínskej medicíne, kde sa používa už viac ako 2 000 rokov. V posledných rokoch sa dostala aj do centra pozornosti západných vedcov.
Ako chutí čaj z čagy?
Chaga nechutí ako typické huby z obchodu s potravinami. Nálev má trochu zemitú chuť s miernou horkosťou. Obsahuje tiež prirodzene sa vyskytujúcu formu vanilínu, rovnakú formu, aká sa nachádza vo vanilkovom struku. Hubu Chagu možno piť priamo, chuť je drevitá, zemitá so vzdialenou podobnosťou s čiernymi čajmi. Je dobrým doplnkom iných bylinných čajov (skvelý je v kombinácii s kurkumou, zázvorom, medovkou alebo rooibosom).
Zaujímavosťou je, že na Sibíri sa huba čaga používala ako náhrada čierneho čaju, ktorému sa nálev z čagy podobá aj chuťou.
Čaga obsahuje množstvo látok - flavonoidy, polyfenoly, melanín alebo betulín.
Krajina pôvodu: Litva.
Iné názvy: Čaga, Chaga, Inonotus obliquus
Čo je to huba čaga?
Čaga (Inonotus obliquus) je druh huby, ktorý rastie najmä na kôre brezy v chladných klimatických podmienkach, ako je severná Európa, Sibír, Rusko, Kórea, severná Kanada a Aljaška.
Čaga tvorí drevnatý výrastok alebo zátku, ktorá vyzerá podobne ako kúsok spáleného dreveného uhlia - má veľkosť približne (25-38 cm). Vo vnútri sa však nachádza mäkké oranžovo sfarbené jadro.
Čaga sa v Rusku a ďalších severoeurópskych krajinách už po stáročia používa ako tradičný liek na zdravie.
Tradične sa čaga strúhala na jemný prášok a varila sa ako bylinkový čaj.
Predpokladá sa, že užívanie čagy s horúcou alebo studenou vodou predlžuje jej cenené vlastnosti.
Hoci má málo kalórií, obsahuje veľa vlákniny a je plná antioxidantov. Presné nutričné zloženie huby čaga nie je jasné. Je však bohatá na niekoľko prospešných rastlinných zlúčenín:
- triterpenoidy
- melaníny
- polysacharidy
- polyfenoly
- flavány
Hoci je dostupná v mnohých formách, najobľúbenejšia je príprava huby ako čaju.
Ako sa čaga zbiera?
Čaga by sa mala zbierať len zo živých stromov a treba dbať na to, aby nedošlo k poškodeniu stromu alebo nadmernému zberu čagy. Čaga sa potom suší a láme na kúsky alebo melie na prášok.
Jednu polievkovú lyžicu (asi 5 gramov) huby zalejte 2-3 litrami studenej vody. Nechajte cez noc v chladničke. Na druhý deň priveďte nálev do mierneho varu a varte ho približne 5 až 10 minút. Odstavte a nechajte lúhovať ďalších 5 až 10 minút. Ideálne sú 3-4 šálky (250-300 ml) nápoja denne pred jedlom. Nálev vydrží v chladničke 2-3 dni (pri teplote 4 °C).
sušené kúsky huby Inonotus obliquus
Tibetská huba - pomocník pri chudnutí? Má negatívne účinky?
Tibet je krajina, ktorá priťahuje záujem vďaka svojmu tajomnému šarmu a rozmanitej kultúre. Táto exotická destinácia je tiež zdrojom fascinujúcej tzv. tibetskej huby, o ktorej ste už možno počuli. Tento zázračný prírodný produkt prináša ľudskému telu mnoho zdravotných výhod, a preto by sa mu mala venovať náležitá pozornosť. Pridajte sa k nám a poďme sa spoločne presvedčiť, čo dokáže tibetská huba urobiť pre náš organizmus.