Powered by Smartsupp

Čierny čaj bez kofeínu

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5(2)Počet hviezdičiek je 5 z 5

Cena
od 2,06 EUR

Pôvod

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek)50 g100 g250 g500 g

ks

Vynikajúci cejlónsky čierny čaj bez kofeínu, ktorý bol z čaju extrahovaný veľmi šetrným spôsobom metódou CO2, aby sa zachovala typická chuť tohto vzácneho čaju.

Ako sa čaj zbavuje kofeínu?

Všetky čaje prirodzene obsahujú kofeín, pričom niektoré čaje, napríklad čierny čaj, obsahujú viac kofeínu ako biely čaj. V priebehu histórie sa však našli spôsoby, ako čaj nielen zbaviť kofeínu, ale aj ako ho vyrobiť bez kofeínu. Hoci niektorí konzumenti čaju môžu tieto pojmy používať zameniteľne, nie sú to synonymá. V skutočnosti čaj bez kofeínu stále obsahuje malé množstvo kofeínu. Bezkofeínový čaj prechádza procesom, ktorý znižuje väčšinu kofeínu v čaji, čo sa dá urobiť štyrmi základnými spôsobmi.

Proces výroby čaju bez kofeínu

Existujú štyri hlavné spôsoby dekofeinizácie čaju, medzi ktoré patrí metylénchlorid, etylacetát, oxid uhličitý a úprava vodou.

Metylénchlorid: Pri tejto metóde sa čajové lístky namočia do metylénchloridu. Molekuly kofeínu sa v skutočnosti spoja s metylénchloridom, čím čajové lístky získajú silnú chuť a prirodzené oleje. Je známe, že táto metóda zanecháva čajovým lístkom ich pôvodnú chuť, ale nie je nevyhnutne najzdravšia.

Etylacetát: Použitie etylacetátu sa často označuje ako prirodzená dekofeinizácia, pretože etylacetát sa v čaji vyskytuje prirodzene. Podobne ako metylénchlorid sa kofeín extrahuje namáčaním čajových lístkov. Mnohé čajové vrecúška sa týmto spôsobom dekofeinizujú.

Oxid uhličitý (CO2): Väčšina sypaných čajov a čajových vrecúšok sa zbavuje kofeínu metódou oxidu uhličitého. Táto metóda zachováva prirodzenú chuť čaju a jeho zdravotné účinky. Jednoducho povedané, čaj sa zahrieva pod tlakom s oxidom uhličitým, čo umožňuje extrakciu molekúl kofeínu. Chuťové molekuly však touto metódou dekofeinizácie zostávajú nedotknuté. Ide o jedinú schválenú metódu dekofeinizácie pre organické a bio bezkofeínové čaje.

Spracovanie vodou: Hoci nejde o primárnu metódu dekofeinizácie, pri niektorých čajoch sa môže použiť spracovanie vodou. Zvyčajne je populárnejšia pri dekofeinizácii kávy. Čajové lístky sa namočia do vody, aby sa z nich odstránili molekuly kofeínu, a neskôr sa voda znovu absorbuje, aby sa obnovila chuť a olej čaju. Mnohí ľudia sa domnievajú, že čaj, ktorý bol spracovaný vodou, chutí zriedene a nemá všetky pôvodné chute.

5 gramov na 300-350 ml vriacej vody, lúhujte 3-5 minút.

čierny čaj

Alternatívne produkty4