Earl Grey Special - Velikost balení: 10 g (vzorek)

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5(12)Počet hviezdičiek je 4 z 5

Cena
1,33 EUR

Pôvod

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek)50 g100 g250 g500 g

Skladem
ks

Earl Grey je druh čaju, ktorý sa vyrába z čierneho čaju a voňavých esencií ovocia bergamotu. Je obľúbený pre svoju jedinečnú citrusovú a kvetinovú chuť. Má tiež historickú tradíciu a často sa považuje za elegantný a sofistikovaný nápoj. viac

Známy ochutený čierny čaj s výraznou korenistou zložkou a osviežujúcim nádychom citrónovej trávy.

Čím vás tento čaj nepochybne zaujme? Príjemná kvetinovo korenistá vôňa a plná očarujúca chuť.

Zloženie: čierny čaj, citrónová tráva, okvetné lístky chrpy a jazmínu, prírodná aróma

O slávnom čaji Earl Grey

Čaj Earl Grey je jedným z najobľúbenejších čajov. Tento čierny čaj s nádychom citrusov je ideálnym úvodom do čajovej kultúry. Skvele sa podáva teplý alebo studený a dobre sa kombinuje s jedlom. Je preto obľúbeným doplnkom popoludňajšieho čaju a uprednostňujú ho mnohí čajovníci na celom svete. Spoznajte jeho históriu a veľkú rozmanitosť dostupných čajov Earl Grey.

Chuť čaju Earl Grey

Earl Grey je čierny čaj, preto má zvyčajne výraznú chuť. Na rozdiel od čierneho čaju Orange Pekoe (čo je čaj pomenovaný po holandskej kráľovskej rodine Orange-Nassau, nie po ovocí alebo farbe pomaranča, resp. odkazuje na použité lístky z čajového kríka) má Earl Grey citrusovú chuť.

Citrusová chuť čaju Earl Grey je spôsobená pridaním prírodného alebo syntetického bergamotového oleja. Bergamot je druh aromatického citrusového ovocia, ktoré sa zvyčajne pestuje v Stredomorí. Bergamotový olej sa získava zo šupky plodov bergamotu. Aj keď sa Earl Grey od výrobcu k výrobcovi líši, jeho chuť sa často opisuje ako jasná, osviežujúca a výrazná.

História čaju Earl Grey

Earl Grey je pomenovaný po anglickom grófovi Charlesovi Greyovi, ktorý bol v rokoch 1830 až 1834 premiérom. Hoci počas svojho pôsobenia v úrade zrušil otroctvo, najviac si ho pamätáme vďaka jeho rovnomennému čaju.

Príbeh, ktorý sa skrýva za názvom čaju Earl Grey, je zvyčajne taký, že recept bol prejavom vďaky tomuto politikovi. Údajne zachránil syna čínskeho čajového majstra pred utopením. Z vďaky za tento dobrý skutok mu majster dal tento špeciálny recept na čierny čaj ochutený bergamotovým olejom.

V skutočnosti je veľmi nepravdepodobné, že by gróf Charles Grey niekedy navštívil Čínu, nieto ešte, že by tam zachránil topiaceho sa chlapca. Nikto v skutočnosti nevie, prečo sa Greyovi dostalo tejto pocty, hoci čaj bol pomenovaný v čase, keď bol Charles Grey vo funkcii. Je celkom možné, že názov mohol byť jednoducho poctou mocnému politickému vodcovi.

V poslednom čase sa čaj Earl Grey niekoľkokrát objavil v populárnej kultúre. Spopularizoval ho kapitán Picard v seriáli Star Trek: The Next Generation" a tiež Sir Leigh Teabing z filmu "The Davinci Code".

Niekedy sa Earl Grey píše Earl Gray namiesto Earl Grey, hoci to nie je všeobecne prijatý spôsob písania názvu. 

Kofeín v čaji Earl Grey

Obsah kofeínu v čaji Earl Grey sa líši od odrody k odrode, ale vo všeobecnosti je porovnateľný s inými čiernymi čajmi (t. j. relatívne vysoký).

Bežný čaj Earl Grey: 55 až 90 miligramov kofeínu na šálku (niekedy sa nesprávne nazýva Earl Grey s kofeínom). 

Earl Grey bez kofeínu: 2 až 10 miligramov na šálku

Druhy čaju Earl Grey

Čaj Earl Grey je taký obľúbený, že vzniklo množstvo podobných čajových zmesí. Preto sa môžete stretnúť s názvami ako Lady Grey, Russian Earl Grey, Earl Red, Earl Darjeeling, Earl Rooibos, Earl Green.

V niektorých kaviarňach a čajovniach môžete naraziť na nápoj s názvom London Fog. Je to čajové latte z Earl Grey, spareného mlieka a vanilkového sirupu.

Čaj Earl Grey je jedným z najobľúbenejších čajov na popoludňajší čaj. Veľmi dobre sa kombinuje s mnohými sladkosťami, napríklad s francúzskymi koláčikmi madeleine. Earl Grey je tiež skvelý čaj na ranné občerstvenie.

5 gramov (1-2 čajové lyžičky) na 300-350 ml vriacej vody, lúhujte 3-5 minút.

čierny čaj, citrónová tráva, okvetné lístky chrpy a jazmínu, prírodná vôňa

Alternatívne produkty5