Formosa Oriental Beauty - Velikost balení: 50 g

5 do vernostného systému

Cena
26,60 EUR

Pôvod

Varianta neexistuje
10 g (vzorek)50 g100 g

Skladem
ks

Oriental Beauty Oolong, známy aj ako Dong Fang Mei Ren alebo Bai Hao, je jedinečný oolong pochádzajúci z Taiwanu, niekedy známy aj ako Champagne Oolong! Oriental Beauty Oolong sa vyrába z kultivaru Jin Xuan (Zlatá denivka) pestovaného v okrese Hsinchu. Pestuje sa v nadmorskej výške 350 metrov. Keďže prítomnosť chrobákov zelených listov je nevyhnutná pre rozvoj jedinečnej "chrobákovitej" chuti, tento čaj sa pestuje podľa ekologických noriem.

Oriental Beauty Oolong je klasifikovaný ako "beauty tea", veľmi nezvyčajná trieda čaju oolong, ktorú ovplyvňuje prítomnosť malých zelených chrobákov, ktoré počas rastu okusujú čajové lístky. Čajové rastliny na tento útok reagujú zvýšenou produkciou polyfenolov, ktoré im pri spracovaní dodávajú jedinečnú sladkastú medovú chuť. Oriental Beauty Oolong je pravdepodobne najznámejším príkladom "čaju krásy" a predstavuje silne oxidovaný oolong, ktorý môže byť niekedy nesprávne klasifikovaný ako čierny čaj. Existujú však aj iné, o niečo menej oxidované odrody, napríklad Gui Fei Oolong.

Pôvod názvu Oriental Beauty je opradený viacerými legendami, vrátane tej, že ho pomenovala buď kráľovná Viktória, alebo kráľovná Alžbeta II. Hoci ide o pekný motív, ktorý poukazuje na význam čaju v britskej kultúre, zdá sa, že ide len o legendu, ktorá sa mohla v minulosti použiť na predaj čaju.

O názve Oriental Beauty existujú dva príbehy.

Legenda hovorí, že britský obchodník s čajom predstavil tento čaj kráľovnej Viktórii. Po zaliatí bol jeho vzhľad úchvatný a pripomínal krásnu tanečnicu vystupujúcu v krištáľovej šálke. Po ochutnaní kráľovná čaj pochválila a pomenovala ho "Orientálna krása".

Okolo roku 1960 získal ten istý čaj medailu na Svetovej výstave potravín vo Veľkej Británii, a preto bol predstavený kráľovnej Alžbete II. Po ochutnaní bola nadšená tým, aký je čaj nádherný a krásny, a pomenovala ho "Oriental Beauty Tea".

Ide o tippy oolong, ktorý sa dodáva v sypanej (nie rolovanej) forme, čo je u taiwanských oolongov menej bežné. Keďže je silne oxidovaný, vytvára zaujímavú zmes "krásnej" chuti s hĺbkou tmavšieho oolongu. Tmavozlatý likér má typickú vôňu divokého medu a kvetov a podobné vlastnosti má aj v chuti. Veľmi výrazná medová chuť prechádza cez stredne silný ovocný a jemne kvetinový oolong, čoho výsledkom je vyvážená a jemná chuť. Neobjavuje sa v ňom žiadna trpkosť ani triesloviny, vďaka čomu je šálka ľahká a upokojujúca.

Vylievať tento čaj raz alebo dvakrát do obyčajnej šálky by bolo barbarstvom. Na prípravu odporúčam postup gong-fu. Vďaka tomu získate širokú škálu vôní a chutí tohto skvelého čaju. Dávkovanie 1-2 gramy na 100 ml vody. Teplota medzi 75 °C a 90 °C pre posledné nálevy. Lúhujte 1-3 minúty a vychutnajte si veľa nálevov.

polozelený čaj

Alternatívne produkty5