Powered by Smartsupp

Honeybush Super Grade

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5(5)Počet hviezdičiek je 4 z 5

Cena
od 1,17 EUR

Pôvod
JAR

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek)50 g100 g250 g500 g

ks

Medový ker (Cyclopia intermedia, medový ker) je chutný a zdravý bylinný nápoj pochádzajúci z Južnej Afriky. Je veľmi podobný rooibosu, ale má intenzívnejšiu chuť a príjemnú medovú arómu. Tradične sa pestuje bez použitia chemických hnojív a prípravkov.

Nálev má medovú arómu a červenohnedú farbu. Nie je potrebné ho aromatizovať a chutí dobre aj samotný. Je však možné pridať med/cukor alebo počas nálevu pridať niektorý z ovocných čajov. Chuť môžete obohatiť aj malým množstvom mlieka.

Aký je rozdiel medzi "zelenou" a fermentovanou verziou čaju Honeybush?

Podobne ako rooibos, ktorý má zelenú a červenú odrodu, aj Honeybush má. Jedna je červená a druhá zelená, ale hlavný rozdiel je v tom, že zelený Honeybush neprechádza procesom fermentácie. Po nakrájaní sa spracuje do suchej formy oxidáciou ako ostatné čaje a k fermentácii nedochádza.

Čo je Honeybush?

Keď som prvýkrát počul o čaji Honeybush, myslel som si, že je to smiešne znejúci názov. Pomyslel som si, že svoj názov dostal preto, že pravdepodobne chutí ako med. Netušil som, aký je Honeybush špeciálny a koľko práce si vyžaduje jeho spracovanie. Bolo to, akoby sa mi otvorila úplne nová časť čajového sveta. Teraz vás môžem vziať na cestu za objavovaním jedinečnosti čaju Honeybush. Je to výnimočný čaj. Honeybush je jedným z najjedinečnejších čajov, ktoré sú k dispozícii. Ľudia zvyčajne poznajú čierne, zelené a biele čaje, ale ak sa zastavíme a pozrieme sa, nájdeme niekoľko rôznych a jedinečných čajových odrôd. Pu-erh je jedným z týchto jedinečných a špeciálnych čiernych čajov. Ak sa vydáme do sveta mimo ortodoxných čajových lístkov, nájdeme svet bylinných a rastlinných čajov, ktoré nepochádzajú z rastliny Camellia Sinensis. Do tejto kategórie patria bylinné, ovocné čaje, ako aj rooibos a medový ker. 

Honeybush pochádza z rastliny Cyclopia. Je to kvitnúca rastlina, ktorá je úzko príbuzná s rastlinou rooibos, ale nie je to tá istá rastlina. Kvet je pekne žltý a rastie len na pobreží a v horách v regiónoch Západného a Východného Kapska v Južnej Afrike. Existuje viac ako 20 druhov tejto rastliny, ale len niektoré sa zbierajú na komerčnú distribúciu čaju. Svoj názov dostala podľa žltého kvetu, ktorý vonia po mede. Medová aróma sa vyskytuje aj pri spracovaní čaju. Honeybush je sladší ako Rooibos a oba neobsahujú kofeín.

Zber sa zvyčajne vykonáva ručne, pretože listy Honeybush rastú vo vyšších polohách, kde môže byť doprava na farmy náročná. Pracovníci vychádzajú do kopcov, odrezávajú stonky a listy, pevne ich zabalia do zväzkov a potom si ich priviažu na chrbát, aby ich mohli odniesť späť z kopcov. Ideálny čas na zber je, keď rastlina kvitne, ale niektorí poľnohospodári môžu zbierať úrodu častejšie v závislosti od dopytu. Mladé rastliny sú ideálne na zber, pretože nie sú také hrubé ako staršie rastliny a stonka nie je taká silná. Keď rastlina príliš zostarne, konár sa ťažšie odrezáva, preto spracovatelia uprednostňujú zber mladších kvitnúcich rastlín.

Spracovanie

Spracovanie je prácne a zahŕňa niekoľko fáz: pestovanie, fermentáciu, oxidáciu, rezanie a triedenie. To všetko sa vykonáva pred balením a prepravou. Väčšina čajov, ktoré sa bežne predávajú, neprechádza procesom fermentácie; zberajú sa, potom sa oxidujú a dokončia. Na spracovanie čaju Honeybush musia lístky prejsť radom krokov, z ktorých niektoré si vyžadujú veľa práce, starostlivé meranie a neustálu kontrolu. Po spracovaní má čaj Honeybush sladkú, medovú chuť, ktorá je pre Honeybush jedinečná.

Rezanie

Po zbere nasleduje rezanie. Rezanie listov na ideálnu veľkosť napomáha procesu fermentácie a pomáha vytvoriť výrobok rovnakej veľkosti. Po narezaní sú listy pripravené na fermentáciu. Proces fermentácie sa môže líšiť.

Kvasenie

Kvasenie sa často zamieňa s oxidáciou. Tieto pojmy sa často používajú zameniteľne, ale ide o dva nezávislé procesy. Oxidácia je vystavenie čaju slnečnému žiareniu, po ktorom nasleduje sušenie teplom na zastavenie oxidačného procesu. Čierne a zelené čaje pochádzajú z rastliny Camellia sinensis a podliehajú oxidácii. Čím dlhšie sú listy vystavené slnečnému žiareniu, tým tmavšie sú, čo je proces oxidácie. Čierny čaj je najviac oxidovaný čaj a biely čaj je najmenej oxidovaný. Nie všetky čaje sú fermentované. Jediný prípad, keď sa čaj z rastliny Camellia sinensis fermentuje, je spracovanie čaju Pu-erh. Fermentácia pridáva ďalšiu vrstvu zložitosti. Podporuje mikrobiálnu aktivitu, ktorá ovplyvní chuť. Pretože si vyžaduje dokonalú rovnováhu teploty, vlhkosti a pohybu, práca, ktorá je potrebná na dosiahnutie ideálneho produktu, je oveľa náročnejšia. Dve hlavné metódy fermentácie čaju Honeybush sú používanie fermentačných nádob a hromadná fermentácia.

Fermentačné nádoby

Fermentácia je vysoko kontrolovaný proces, ktorý podporuje rozvoj mikróbov na zlepšenie chuti. Po narezaní listov Honeybush sa umiestnia do fermentačných nádob, ktoré sa môžu nazývať aj pece. Fermentačné nádoby umožňujú monitorovať vlhkosť a teplotu, aby sa zabezpečilo dokonalé prostredie. Čaj sa fermentuje približne 60 hodín. Nádoba sa niekoľkokrát denne otáča, aby sa zabezpečil kontakt listov s kyslíkom počas fermentácie. Fermentačný cyklus je oveľa kratší ako proces fermentácie čaju Pu-erh. Čaj Pu-erh môže niekedy fermentovať týždne až mesiace. Pri čaji Pu-erh sa do procesu fermentácie zvyčajne pridáva voda, zatiaľ čo do čaju Honeybush sa pred, počas ani po fermentácii nepridávajú žiadne ďalšie zložky. Po 60 hodinách fermentácie sa listy vyberú z nádrží a oxidujú sa na sušiacich lôžkach v klimatizovanom prostredí. Plne fermentované listy začínajú zelenou farbou listov a menia sa na tmavšiu červenú farbu.

Fermentácia na hromadách

Pri fermentácii na hromadách je proces monitorovania ručne náročnejší na prácu ako pri fermentácii v kadiach a častejšie sa používa pri veľkých zberoch. Listy sa naukladajú na hromadu, pevne sa zabalia a prikryjú plachtou na tri až päť dní. Počas kvasenia listy uvoľňujú sladkú medovú arómu, podľa ktorej sa používa názov Honeybush. Po ukončení fermentácie sa listy sušia vonku na priamom slnku, aby sa dokončil proces oxidácie.

Oxidácia

Z hľadiska oxidácie je čaj Honeybush rovnaký ako všetky ostatné čaje, ktoré sú dnes v distribúcii. Podobne ako zelený a čierny čaj sa ukladá na sušenie, aby sa oxidoval. Keď sa kyslík dostane do kontaktu s čajovými lístkami, spôsobí ich stmavnutie. Po dosiahnutí ideálneho stupňa oxidácie je proces oxidácie ukončený a čaj môže prejsť do ďalšej fázy spracovania. 

Triedenie

Posledným krokom je triedenie, známe aj ako preosievanie. Keďže sa v surovine nachádzajú väčšie kusy, je potrebné ich oddeliť od menších častí čaju. Nástroj podobný sitku sa používa na zabezpečenie toho, aby sa do konečného výrobku dostali len rovnomerne veľké narezané lístky a stonky.

5-7 gramov na 300-350 ml vriacej vody, lúhujte 4-6 minút. Výborne chutí vychladený.

honeybush (Cyclopia intermedia)

Alternatívne produkty4