Kvalitný a chutný zelený čaj z japonskej oblasti Takaoka (Miyazaki). Jedinečnosť tohto čaju je spôsobená výrobným procesom, pri ktorom sa čajové lístky paria krátky čas (20 - 40 sekúnd), čo sa odráža nielen v celistvosti lístkov, ale hlavne vo výslednej veľmi čistej a lahodnej chuti.
Čo je to Asamushi?
Tento čaj Asamushi sa podobne ako väčšina japonských zelených čajov nepraží na panvici, ale varí v pare. Je však o niečo výnimočnejší, pretože prechádza kratším procesom naparovania, známym ako ľahké naparovanie. V japončine asamushi znamená ľahké (krátke) naparovanie, pretože čaj sa zvyčajne naparuje menej ako 30 sekúnd, na rozdiel od bežného naparovania futsuumushi, ktoré trvá 30 sekúnd až 1 minútu. Existuje aj verzia hlbokého naparovania nazývaná fukamushi, ktorej najlepším príkladom je Shibushi Fukamushi. Dĺžka naparovania priamo súvisí s veľkosťou lístkov v hotovom čaji. Čím dlhší je proces naparovania, tým jemnejšie a menšie sú výsledné suché lístky. Preto majú čaje fukamushi tendenciu mať veľmi jemné a malé lístky. Naopak, čaje asamushi si zachovávajú väčšie a nepoškodené lístky.
Ako sa od čaju sencha asamushi očakáva, má veľmi jemné, dlhé štíhle lístky, ktoré majú vyleštený vzhľad a jasne tmavozelenú farbu. Vytvára jasný a čistý žltozelený nálev so sladkou a mierne korenistou trávovou arómou. Zatiaľ čo aróma je rozhodne trávová, chuť je skôr rastlinná. Sladkosť v chuti je to, čo vás ako prvé upúta a pokryje vaše ústa, čo pôsobí celkovo hladkým, ľahko piteľným dojmom. Celkový trávový profil zahŕňa sladké rastlinné a pikantné umami tóny, ktoré pripomínajú tekvicu a sladké zemiaky. Chuť začína skôr na sladkej strane, potom prechádza do slanšieho okraja, ktorý vedie k dlhotrvajúcemu záveru. V dochuti však nie je cítiť trpkosť ani triesloviny. Ďalšie nálevy prinášajú menej sladkosti a viac rastlinnej chuti, ktorá sa prikláňa k sviežim tónom zeleru a zeleného korenia.
1-2 čajové lyžičky na 200-300 ml vody pri 70 °C, lúhujte 60-90 sekúnd. Čaj poskytne veľa nálevov. Môžete experimentovať s množstvom čaju a dĺžkou lúhovania, ale odporúčam udržiavať nízku teplotu (65-75 °C).
zelený čaj
Pavel Syrový Overená recenzia
Kladyna japonské čaje jsem celkem náročný, tenhle čajík mě nezklamal, velmi hluboká chuť
Zápory
Najlepšie druhy japonských čajov
Sencha, gyokuro, bancha, kokeicha, shincha, aracha, mecha - tieto slová predstavujú rôzne druhy japonských čajov. Japonsko je známe svojimi kvalitnými zelenými čajmi, ktoré majú rôzne chute a vlastnosti. Zelený čaj tvorí najväčší podiel japonskej produkcie čaju a existuje mnoho odrôd, ktoré sa líšia spôsobom pestovania, spracovania a chuťovým profilom.
Sencha je najobľúbenejším druhom japonského čaju. Pestuje sa na slnečnom svetle a má sviežu, rastlinnú chuť. Gyokuro je luxusný druh čaju, ktorý sa pestuje v tieni. Má sladkú chuť a výraznú umami arómu. Bancha je čaj vyrábaný zo starších, zrelých listov. Má výraznejšiu chuť a menej sviežosti. Kokeicha je čajová pasta vyrobená z čajových lístkov, ktoré zvetrali alebo boli rozomleté. Shincha je názov pre čerstvo zozbieraný čaj, ktorý sa uvádza na trh krátko po zbere, zvyčajne na jar. Aracha je nerafinovaný čaj, ktorý nie je spracovaný a obsahuje rôzne časti listov. Mecha je čaj vyrobený z čajových končekov a púčikov.
Výber správneho japonského čaju závisí od vašich chuťových preferencií. Niektoré čaje sú bohaté na umami, iné majú orechovú chuť alebo sladkosť. Rôzne čaje majú aj rôzny obsah kofeínu. Ak uprednostňujete práškové čaje, môžete sa zamerať na matchu alebo iné práškové varianty. Ak dávate prednosť praženému čaju, môžete vyskúšať hojicha alebo genmaicha.
Celkovo je svet japonských čajov prehľadný a ľahko sa v ňom orientuje. Pri výbere japonského čaju sa môžete rozhodnúť na základe chuti, arómy, spôsobu spracovania a vašich individuálnych preferencií.