Powered by Smartsupp

Makizono Gyokuro Goku Asamushi

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5(1)Počet hviezdičiek je 5 z 5

Cena
od 4 EUR

Pôvod

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek)50 g100 g

ks

Krátko sparený zelený čaj s lahodnou dlhotrvajúcou chuťou umami. viac

V Japonsku sa rozlišuje dlhé, stredné a krátke naparovanie čajových lístkov. V závislosti od doby trvania sa čaje nazývajú Fukamushi, Chumushi a Asamushi.

V prípade tohto zeleného čaju prešli lístky horúcou parou len 10 - 20 sekúnd. Čaj sa teda považuje za Asamushicha a vďaka krátkemu procesu naparovania si zachováva sviežosť a čistotu čistých čajových lístkov, ktoré sú doplnené ľahkým praženým nádychom. Ak je dĺžka približne 20 sekúnd, považuje sa tiež za Goku Asamuchi. Slovo "Goku" v preklade znamená "extrémny", takže ide o "extrémne krátko sparený čaj".

Tento typ čaju má tendenciu mať viac chuti samotného čaju a má cenenejšiu trpkosť a jemnú horkosť, ako aj výraznú chuť umami.

Naparovanie čajových lístkov

Para a oheň (počas praženia) sú dva základné prvky premeny čaju sencha. Tieto dva procesy sú do veľkej miery zodpovedné za chuť a arómu čaju.

V Japonsku takmer všetci výrobcovia používajú naparovanie, ale nie všetci k nemu pristupujú rovnako. Vystavením listov rôznym stupňom naparovania dokážu vytvoriť tri rôzne štýly čaju sencha, z ktorých každý má špecifické nuansy.

Štýl Asamushi

Čaj sencha v štýle Asamushi, ktorý sa získava krátkym naparovaním (20 až 40 sekúnd alebo "Goku"; 10 až 20 sekúnd), sa často dá rozpoznať jednoducho podľa toho, že lístky zostávajú celé. Ich ľahká a mierne trieslovitá chuť pripomína zelenú zeleninu a čerstvú trávu.

Štýl Fukamushi

Dlhším naparovaním (60 až 180 sekúnd) sa získava štýl Fukamushi. Listy sú vďaka dlhšiemu naparovaniu mäkšie a ľahšie sa lámu. Výsledkom je intenzívna chuť a živý, tmavší nálev.

Spôsob Chumushi

Štýl Chumushi je stredným z dvoch predchádzajúcich štýlov sencha, pričom listy sa paria 40 až 80 sekúnd. Tieto čaje majú klasickejšiu chuť sencha.

Asamushi Cha

V súčasnosti sa štandard nazýva chuumushi cha. Keď si teda kúpite senchu bez akéhokoľvek sprievodného prívlastku, predpokladá sa, že ide o chuumushi cha. Ide však o metódu ľahkého naparovania, ktorá sa používa ako štandardný proces fixácie už stovky rokov. Preto sa pre čaj Asamushi Cha používa aj výraz "Futsumushi Cha" alebo "normálne sparený čaj", hoci niektorí ho rozlišujú ako čaj, ktorý je sparený na hranici spektra Asamushi, približne 30 až 40 sekúnd.

Tento zvyk pochádza z roku 1738 z neskorého obdobia Edo. Istý Soen Nagatani v Ujitawara-cho v prefektúre Kjóto zaviedol metódu asamushi s cieľom variť čaj v pare minimálny čas, len aby sa zastavila činnosť enzýmu. Týmto spôsobom sa čo najviac zachová pôvodná chuť a vôňa čajových lístkov.

Tento postup zachováva čo najviac pôvodných vlastností čajových lístkov. To je väčšinou dobrá vec, ale je dôležité poznamenať, že môže obsahovať aj niektoré menej žiaduce vlastnosti. Napríklad, ak sa počas pestovania vyskytli problémy, môžu sa prejaviť trpkejšou alebo horkejšou chuťou. Samozrejme, listy budú mať tieto vlastnosti aj po naparovaní, ale väčšinou ide pri Asamushi Cha o to, aby sa v nich odzrkadlili žiaduce, jedinečné vlastnosti odrody. Príkladom špecifických vlastností odrody je vôňa s nádychom hôr alebo morských rias, chuť s výraznou sladkou alebo umami príchuťou atď.

Dajte 2 čajové lyžičky čaju do ohriatej kanvice (300-350 ml), teplota vody 70 °C, čas lúhovania 90 sekúnd. Čaj poteší viacerými nálevmi.

Zelený čaj (krátko sparený gyokuro)

Alternatívne produkty5