V Japonsku sa rozlišuje dlhé, stredné a krátke naparovanie čajových lístkov. V závislosti od doby trvania sa čaje nazývajú Fukamushi, Chumushi a Asamushi.
V prípade tohto zeleného čaju prešli lístky horúcou parou len 10 - 20 sekúnd. Čaj sa teda považuje za Asamushicha a vďaka krátkemu procesu naparovania si zachováva sviežosť a čistotu čistých čajových lístkov, ktoré sú doplnené ľahkým praženým nádychom. Ak je dĺžka približne 20 sekúnd, považuje sa tiež za Goku Asamuchi. Slovo "Goku" v preklade znamená "extrémny", takže ide o "extrémne krátko sparený čaj".
Tento typ čaju má tendenciu mať viac chuti samotného čaju a má cenenejšiu trpkosť a jemnú horkosť, ako aj výraznú chuť umami.
Naparovanie čajových lístkov
Para a oheň (počas praženia) sú dva základné prvky premeny čaju sencha. Tieto dva procesy sú do veľkej miery zodpovedné za chuť a arómu čaju.
V Japonsku takmer všetci výrobcovia používajú naparovanie, ale nie všetci k nemu pristupujú rovnako. Vystavením listov rôznym stupňom naparovania dokážu vytvoriť tri rôzne štýly čaju sencha, z ktorých každý má špecifické nuansy.
Štýl Asamushi
Čaj sencha v štýle Asamushi, ktorý sa získava krátkym naparovaním (20 až 40 sekúnd alebo "Goku"; 10 až 20 sekúnd), sa často dá rozpoznať jednoducho podľa toho, že lístky zostávajú celé. Ich ľahká a mierne trieslovitá chuť pripomína zelenú zeleninu a čerstvú trávu.
Štýl Fukamushi
Dlhším naparovaním (60 až 180 sekúnd) sa získava štýl Fukamushi. Listy sú vďaka dlhšiemu naparovaniu mäkšie a ľahšie sa lámu. Výsledkom je intenzívna chuť a živý, tmavší nálev.
Spôsob Chumushi
Štýl Chumushi je stredným z dvoch predchádzajúcich štýlov sencha, pričom listy sa paria 40 až 80 sekúnd. Tieto čaje majú klasickejšiu chuť sencha.
Asamushi Cha
V súčasnosti sa štandard nazýva chuumushi cha. Keď si teda kúpite senchu bez akéhokoľvek sprievodného prívlastku, predpokladá sa, že ide o chuumushi cha. Ide však o metódu ľahkého naparovania, ktorá sa používa ako štandardný proces fixácie už stovky rokov. Preto sa pre čaj Asamushi Cha používa aj výraz "Futsumushi Cha" alebo "normálne sparený čaj", hoci niektorí ho rozlišujú ako čaj, ktorý je sparený na hranici spektra Asamushi, približne 30 až 40 sekúnd.
Tento zvyk pochádza z roku 1738 z neskorého obdobia Edo. Istý Soen Nagatani v Ujitawara-cho v prefektúre Kjóto zaviedol metódu asamushi s cieľom variť čaj v pare minimálny čas, len aby sa zastavila činnosť enzýmu. Týmto spôsobom sa čo najviac zachová pôvodná chuť a vôňa čajových lístkov.
Tento postup zachováva čo najviac pôvodných vlastností čajových lístkov. To je väčšinou dobrá vec, ale je dôležité poznamenať, že môže obsahovať aj niektoré menej žiaduce vlastnosti. Napríklad, ak sa počas pestovania vyskytli problémy, môžu sa prejaviť trpkejšou alebo horkejšou chuťou. Samozrejme, listy budú mať tieto vlastnosti aj po naparovaní, ale väčšinou ide pri Asamushi Cha o to, aby sa v nich odzrkadlili žiaduce, jedinečné vlastnosti odrody. Príkladom špecifických vlastností odrody je vôňa s nádychom hôr alebo morských rias, chuť s výraznou sladkou alebo umami príchuťou atď.
Dajte 2 čajové lyžičky čaju do ohriatej kanvice (300-350 ml), teplota vody 70 °C, čas lúhovania 90 sekúnd. Čaj poteší viacerými nálevmi.
Zelený čaj (krátko sparený gyokuro)
Pavel Syrový Overená recenzia
Kladyzajímavý čaj, cokoliv z Japonska mě tady dosud nezklamalo, skvělý výběr
Zápory
![Gyokuro - všetko, čo chcete vedieť o tomto japonskom čaji](https://cajovydychanek.s21.cdn-upgates.com/_cache/8/f/8fbdeed60443dcb1ef29ee131dec7ac2-black-japanese-teapot-and-gyokuro.jpg)
Gyokuro - všetko, čo chcete vedieť o tomto japonskom čaji
Čaj Gyokuro je vysoko cenený japonský zelený čaj, ktorý sa vyznačuje jemnou sladkou chuťou a intenzívnou zelenou farbou. Na rozdiel od iných zelených čajov sa pestuje v tieni, čo mu dodáva jedinečnú arómu a obsah aminokyselín. Pitie čaju gyokuro môže mať vďaka obsahu antioxidantov a aminokyseliny L-theanínu viaceré zdravotné výhody. V tomto článku sa dozviete o pestovaní, príprave, skladovaní a ďalších zaujímavostiach o čaji gyokuro.
![Najlepšie druhy japonských čajov](https://cajovydychanek.s21.cdn-upgates.com/_cache/a/3/a3fa7073bc574f404f72d3cfc0bb2b43-tea-2715039-1280.jpg)
Najlepšie druhy japonských čajov
Sencha, gyokuro, bancha, kokeicha, shincha, aracha, mecha - tieto slová predstavujú rôzne druhy japonských čajov. Japonsko je známe svojimi kvalitnými zelenými čajmi, ktoré majú rôzne chute a vlastnosti. Zelený čaj tvorí najväčší podiel japonskej produkcie čaju a existuje mnoho odrôd, ktoré sa líšia spôsobom pestovania, spracovania a chuťovým profilom.
Sencha je najobľúbenejším druhom japonského čaju. Pestuje sa na slnečnom svetle a má sviežu, rastlinnú chuť. Gyokuro je luxusný druh čaju, ktorý sa pestuje v tieni. Má sladkú chuť a výraznú umami arómu. Bancha je čaj vyrábaný zo starších, zrelých listov. Má výraznejšiu chuť a menej sviežosti. Kokeicha je čajová pasta vyrobená z čajových lístkov, ktoré zvetrali alebo boli rozomleté. Shincha je názov pre čerstvo zozbieraný čaj, ktorý sa uvádza na trh krátko po zbere, zvyčajne na jar. Aracha je nerafinovaný čaj, ktorý nie je spracovaný a obsahuje rôzne časti listov. Mecha je čaj vyrobený z čajových končekov a púčikov.
Výber správneho japonského čaju závisí od vašich chuťových preferencií. Niektoré čaje sú bohaté na umami, iné majú orechovú chuť alebo sladkosť. Rôzne čaje majú aj rôzny obsah kofeínu. Ak uprednostňujete práškové čaje, môžete sa zamerať na matchu alebo iné práškové varianty. Ak dávate prednosť praženému čaju, môžete vyskúšať hojicha alebo genmaicha.
Celkovo je svet japonských čajov prehľadný a ľahko sa v ňom orientuje. Pri výbere japonského čaju sa môžete rozhodnúť na základe chuti, arómy, spôsobu spracovania a vašich individuálnych preferencií.