Powered by Smartsupp

Modrý čaj (kvet clitoria ternatea)

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5(1)Počet hviezdičiek je 5 z 5
Cena
od 3,19 EUR

Pôvod

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek)50 g100 g

ks

Modrý čaj zaujme na prvý pohľad svojimi výraznými modrými kvetmi klitorie, ktoré v horúcej vode vytvárajú atraktívny tyrkysový nálev; jeho farba sa po pridaní citrónu zmení na fialovú. Chuť tohto čaju je zemitá a drevitá, pripomínajúca niektoré zelené čaje, vďaka čomu je modrý čaj jedinečným nápojom. Modrý čaj má korene v Afrike a v súčasnosti je mimoriadne obľúbený v juhovýchodnej Ázii, kde sa používa aj v tradičnej ajurvéde. Kvety klitorie sú bohaté na prospešné látky, ako sú flavonoidy, a používajú sa v kulinárstve aj v medicíne. Príprava modrého čaju je jednoduchá, ale odporúča sa obmedzené denné množstvo a nie je vhodný pre tehotné ženy, dojčiace ženy a malé deti. viac

Modrý čaj očarí svojou jedinečnosťou už na prvý pohľad vďaka výrazným modrým kvetom klitorie, ktoré v horúcej vode odhalia fascinujúcu tyrkysovú farbu nálevu. Tento čaj má zvláštnu schopnosť meniť farbu v závislosti od pH - pridaním niekoľkých kvapiek citrónu sa jeho odtieň zmení na intenzívne fialový. Jeho chuť je bohatá a plná, s prirodzenými zemitými a drevitými odtieňmi pripomínajúcimi charakter niektorých zelených čajov a ponúka jedinečný čajový zážitok.

Modrý čaj (motýlí čaj, motýlí hrášok), známy svojimi žiarivými farbami a účinkami, pochádza z Afriky a je obľúbený najmä v juhovýchodnej Ázii. Táto tropická liana, Clitoria, je cenená nielen pre estetickú krásu svojich tmavomodrých kvetov, ale aj pre svoju schopnosť ovplyvňovať zdravie, najmä u žien. Clitoria je bohatá na flavonoidy, triterpény a steroly, ktoré sú pre ľudský organizmus kľúčové. Tieto kvety sa používajú na farbenie potravín v Malajzii, vo forme sirupov v Thajsku alebo ako ozdoby v Barme. Vo Vietname sa modrý čaj často podáva s mätou, medom a citrónom, čo odporúčajú aj mnohé wellness centrá a kúpele. Modrý čaj je vďaka svojim vlastnostiam aj súčasťou ajurvédy.

Príprava modrého čaju je jednoduchá: stačí zaliať 5 až 7 okvetných lístkov klitorie vriacou vodou a nechať niekoľko minút lúhovať, kým voda nezíska tmavomodrú farbu. Ak chcete zmeniť farbu na fialovú, môžete pridať niekoľko kvapiek citrónu. Modrý čaj môžete kombinovať s citrónovou trávou. Vzhľadom na možné vedľajšie účinky sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám a deťom do 12 rokov a odporúčané denné množstvo je maximálne 1 liter.

4-6 kvetov zalejte 200-250 ml vriacej vody. Nechajte lúhovať 5-7 minút. Pridajte med a citrón. Odporúčam 5 šálok denne (1 liter).

sušené kvety Clitoria ternatea