Powered by Smartsupp

Pu-erh Superior

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5(7)Počet hviezdičiek je 5 z 5
Cena
od 1,45 EUR

Pôvod

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek)50 g100 g250 g500 g

ks

Extra fermentovaný čaj z provincie Yunnan, známy svojou špecifickou, jemne zemitou chuťou. Tento prvotriedny čaj pu-erh sa skladá z menších, rovnomerných lístkov, ktoré boli starostlivo vypestované na plantážach, kde sa dodržiavajú zásady ekologického poľnohospodárstva.

Ak hľadáte odrazový mostík na spoznávanie čajov tohto typu, potom by tento výrobok nemal chýbať vo vašej zbierke. Odporúčam vyskúšať aj niektorý z kvalitnejších lisovaných čajov alebo sypaný kráľovský druh (King of Puerh). Tieto čaje vám poskytnú nezabudnuteľný zážitok a určite si ich zamilujete.

Ak ste fanúšikom tradičného čaju pu-erh, potom je tento výrobok pre vás tou správnou voľbou. viac

Fermentovaný čaj z provincie Yunnan známy svojou špecifickou, mierne zemitou chuťou.

Tento prvotriedny tmavý čaj pu-erh sa skladá z menších, rovnomerných lístkov. Pestuje sa na plantážach, kde sa postupuje podľa zásad ekologického poľnohospodárstva.

Je výborným odrazovým mostíkom pre spoznávanie čajov tohto typu. Odporúčam vyskúšať niektorý z kvalitnejších lisovaných, napríklad Bu Lang 2015, alebo sypaný kráľovský stupeň.

Zloženie: čaj pu-erh tmavého typu (shou, zrelý, tmavý)

Čo je to pu-erh?

Pu-erh je tmavý čaj pestovaný predovšetkým v čínskej provincii Yunnan. Čaj sa zbiera z veľkolistej odrody čajovníka trikrát ročne (prvý jarný zber v apríli, letný zber v júli až auguste a jesenný zber v októbri). Čerstvé lístky sa nechajú zvädnúť, potom sa zohrievajú vo veľkých panviciach, po vysušení sa čaj fermentuje, zvyčajne 60 dní. Tmavý nálev má mierne zemitú chuť, vo vyšších triedach prevládajú jemnejšie sladkasté ovocné tóny.

História čaju pu-erh

História čaju pu-erh siaha viac ako tisíc rokov do obdobia dynastie Tang (618 - 917 n. l.). V tom čase sa s čajom obchodovalo v celej Číne a v susedných regiónoch vrátane Tibetskej náhornej plošiny. Keďže Tibetská náhorná plošina nemohla vyrábať vlastný čaj, bola závislá od čínskych obchodníkov, ktorí do Tibetu cestovali celé mesiace.

Jednou z provincií produkujúcich čaj bol Yunnan, ktorý bol známy svojimi veľkolistými čajovníkmi (Dayeh). Aby čaje vydržali, všetky čaje z Yunnanu sa lisovali do koláčov a tehál, aby sa dali lepšie prenášať. Vzhľadom na časové a environmentálne podmienky čaj počas cesty prirodzene fermentoval. Samotný názov pu-erh pochádza z mesta, kde čaj pu-erh vznikol - Pu'er.

Čaj Pu'erh sa stal ešte známejším počas dynastie Ming a nakoniec sa spopularizoval počas dynastie Čching. Rastúca popularita čaju pu-erh znamenala, že o jeho výhodách vedelo viac ľudí, čo prispelo k tomu, že sa čaj stal ešte známejším! Časom sa pu-erh stal ešte populárnejším, čím sa zvýšil dopyt po tomto starobylom čaji.

V 70. rokoch 20. storočia sa čajoví remeselníci v Kunmingskej čajovej továrni snažili nájsť spôsob, ako urýchliť proces výroby čaju pu-erh, aby uspokojili požiadavky spotrebiteľov. Vymysleli spôsob, ako urýchliť proces fermentácie použitím procesu "mokrého vrstvenia" (wo dui), ktorý sa vykonáva vrstvením čaju pu-erh do hromád, čo umožňuje riadenú bakteriálnu a plesňovú fermentáciu a umelé starnutie čaju. Takto sa získava čaj pu-erh shou (zrelý), ktorý poznáme dnes.

Čaj pu-erh sa v súčasnosti stáva "vínom" čínskeho čaju - je vyzretý, veľmi žiadaný, a preto vysoko cenený. V histórii čaju došlo k niekoľkým "bublinám pu-erh", jedna z nich sa objavila v roku 2007. Podobne ako iné bubliny na trhu, aj bubliny pu-erh spôsobujú prudký nárast ceny pu-erhu, po ktorom nasleduje náhly pokles. Znalci čaju na túto bublinu špekulujú a profitujú z nej. Niektorí ľudia dokonca hromadia čaj pu-erh. To môže spôsobiť nielen nárast ceny čaju pu-erh, ale aj vznik "falošných" čajov pu-erh - tých, ktoré nepochádzajú z Yunnanu!

V súčasnosti je pu-erh stále vysoko ceneným čajom. Hoci ceny už nie sú také vysoké ako v časoch bubliny, pu-erh sa stále stáva špičkovým čajom s vernými fanúšikmi. To však neznamená, že čaj pu-erh je ťažké zohnať!

Ako chutí čaj pu-erh?

Chuť čaju pu-erh sa môže líšiť v závislosti od veku a typu spracovania. 

Sheng (surový, zelený) čaj pu-erh môže mať spočiatku horkú a trpkú chuť, ale na konci je prirodzene sladký a čistiaci. Ako pu-erh starne, horkosť sa začína vytrácať a výsledkom je jemnejší a mäkší čaj, ktorý vás bude sprevádzať príjemnými chvíľami.

Čaj pu-erh shou (zrelý, tmavý) chutí trochu inak - vďaka zrýchlenému procesu fermentácie chutí zrelý čaj pu-erh (shou) svetlejšie ako surový čaj pu-erh (sheng). Má ľahké a svieže telo so zemitou chuťou, vyváženou tónmi jarného medu. Podobne ako surový pu-erh (sheng), aj vyzretý pu-erh chutí lepšie, keď starne.

Výber dobrého starnúceho pu-erhu (shou) môže byť zložitý - zle pripravené čaje môžu chutiť plesnivo a silno zapáchať po rybách. Takto by čaj pu-erh nemal chutiť ani voňať. Je však pravda, že zrelý (shou) pu-erh je vo všeobecnosti zemitejší ako surový (sheng) pu-erh, takže si vyberte taký, ktorý vám chutí!

Rozdiely medzi surovým (sheng) a zrelým (shou) čajom pu-erh

Rozdiely medzi surovým (sheng) a zrelým (shou) čajom pu-erh spočívajú v histórii, spôsobe spracovania, cene, chuti a vzhľade.

História

Čaj sheng (surový) pu-erh vznikol v Yunnane pred viac ako tisíc rokmi, zatiaľ čo čaj shou (zrelý) pu-erh má oveľa kratšiu históriu - prvýkrát sa začal vyrábať v 70. rokoch 20. storočia ešte v Yunnane v snahe vyrobiť lacnejšiu a "kratšiu" verziu čaju sheng (surového) pu-erh.

Spôsob spracovania

Spracovanie čaju sheng (surový, nespracovaný, zelený) pu-erh je podobné ako pri zelenom čaji - namáčanie, vyprážanie na panvici, valcovanie, sušenie - ale potom sa lisuje, často do koláčov alebo kotúčov. Po vylisovaní sa starostlivo skladuje a dozrieva na budúcu spotrebu. Tento proces môže trvať niekoľko rokov, pričom najvzácnejšie čaje sheng pu-erh sa pre dosiahnutie najvyššej kvality fermentujú až 30 rokov. Čaj shou pu-erh sa zatiaľ fermentuje pred lisovaním. Aby sa proces fermentácie urýchlil, čaj shou pu-erh sa po sušení podrobí 1,5 mesiaca trvajúcemu procesu "mokrého vrstvenia", než sa vylisuje na čaj shou (zrelý) pu-erh, ktorý poznáme teraz.

Chuť

Chuť surového čaju pu-erh sa môže líšiť v závislosti od procesu zrenia. Mladý surový pu-erh môže mať trávnatú a horkosladkú chuť, ale ako starne, stráca svoju horkosť a rozvíja sa jeho komplexnosť. Kvalitné surové čaje pu-erh môžu mať jemnú a zemitú chuť. Zrelý čaj pu-erh môže mať aj chuť starnúceho surového čaju pu-erh, ak je výrobný proces dobrý - zlý starnúci čaj pu-erh môže v dôsledku procesu bakteriálnej fermentácie páchnuť po hubách a rybine. Celkovo má vyzretý čaj pu-erh užší chuťový profil v porovnaní so surovým čajom pu-erh.

Vzhľad

Čajový list sheng (surový) pu-erh vyzerá svetlozelene, zatiaľ čo čajový list shou (zrelý) pu-erh vyzerá tmavšie v dôsledku procesu fermentácie. Pri varení sa čaj sheng (surový) pu-erh javí ako svetlý a žltý - svetlejší ako čaj shou (zrelý) pu-erh, ktorý sa v šálke javí ako tmavočervený až čierny.

Rozdiely medzi pu-erh a zeleným čajom

Rozdiely medzi čajom pu-erh a zeleným čajom spočívajú v zbere, spracovaní, varení a chuti.

Zber

Čaj pu-erh sa zbiera zo špeciálnej veľkolistej odrody Camellia sinensis, Camellia sinensis var. assamica, ktorá sa vyskytuje výlučne v čínskom Yunnane.

Zelený čaj sa naopak zbiera z malých lístkov Camellia sinensis, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach Číny, napríklad v Jiangsu a Zhejiang.

Spôsob spracovania

Surový (sheng) pu-erh a zelený čaj sa spracovávajú podobným spôsobom: sušením, smažením na panvici, valcovaním a sušením. Surový čaj pu-erh sa však suší na slnku, zatiaľ čo zelený čaj sa suší horúcim vzduchom.

Zrelý čaj pu-erh (shou) sa od zeleného čaju líši ešte viac, pretože sa po usušení fermentuje metódou "mokrého vrstvenia".

Po ukončení procesu (sušenie surového pu-erhu a fermentácia zrelého pu-erhu) sa čaje pu-erh zvyčajne lisujú do formy koláčov/diskov, zatiaľ čo zelené čaje nie.

Spôsob varenia

Čaj pu-erh chutí najlepšie, keď sa lúhuje vo vode blízkej varu, zatiaľ čo zelený čaj by sa mal lúhovať vo vode s nižšou teplotou (60 - 80 °C), aby sa zabránilo spáleniu lístkov a vzniku nepríjemnej chuti.

Chuť

Zelený čaj má zvyčajne sladkú a ľahkú chuť, oveľa ľahšiu ako sýty a zemitý čaj pu-erh. Kvôli procesu fermentácie má čaj pu-erh lepšiu chuť aj po vyzretí, zatiaľ čo zelený čaj sa vyzrievať nemusí.

Obsah kofeínu v čaji pu-erh

Vzhľadom na dlhý proces fermentácie má čaj pu-erh zvyčajne vyšší obsah kofeínu ako iné druhy čaju. Jedna šálka (250 ml) čaju pu-erh môže obsahovať 30 - 100 mg kofeínu - stále menej ako šálka kávy (95 - 200 mg kofeínu/šálku). 

Čo so zrelým a surovým čajom pu-erh? Je pravda, že zrelý čaj pu-erh obsahuje menej kofeínu? Odpoveď nie je pravdivá - zrelý čaj pu-erh obsahuje viac kofeínu ako surový čaj pu-erh, a to v dôsledku mikrobiálnej fermentácie, ktorá prebieha v procese mokrého praženia. Štúdia z roku 2011 ukázala, že zrelý čaj pu-erh obsahuje 60-70 miligramov kofeínu na 250 ml, zatiaľ čo surový čaj pu-erh obsahuje len 30-45 miligramov kofeínu na 250 ml. Obe hodnoty sú však stále nižšie ako obsah kofeínu v káve - 95-200 miligramov na 250 ml!

Najdôležitejšie informácie o čaji pu-erh:

  • Pu-erh je tmavý čaj pochádzajúci z čínskej provincie Yunnan.
  • Čaj sa zbiera trikrát ročne a po zbere sa lístky nechajú zvädnúť, potom sa zohrejú v panviciach a fermentujú.
  • História čaju siaha až do čias dynastie Tang pred viac ako tisíc rokmi. Pu-erh bol v tom čase dôležitým obchodným artiklom.
  • Pu-erh sa stal populárnym v dynastiách Ming a Čching a bol spopularizovaný aj pre svoje zdravotné účinky.
  • V 70. rokoch 20. storočia sa čajoví remeselníci pokúsili urýchliť proces výroby Pu-erh a vynašli metódu umelej fermentácie pomocou mokrého vrstvenia.
  • Čaj Pu-erh je vysoko cenený, a preto sa stal "vínom" čínskeho čaju. V minulosti sa niekoľkokrát vyskytli "bubliny pu-erh", keď ceny prudko stúpli a potom klesli. To môžu využiť znalci čaju, ktorí z toho profitujú.
4-6 gramů (1-2 lžičky) na 300-350 ml vroucí vody, louhujte 3-10 minut dle chuti.
fermentovaný čaj tmavého typu

Alternatívne produkty5